+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Jak dobrać dyszę malarską do farby?

Prawidłowy dobór dyszy malarskiej do natryskiwanego materiału to kluczowy krok w osiągnięciu idealnego wykończenia.  Stworzyliśmy poradnik – dostępne także w wersji wideo – w którym przeprowadzimy Cię przez rozmaite aspekty konstrukcyjne dysz, wytłumaczymy ich wpływ na efekt malowania oraz przedstawimy kroku po kroku, na czym polega dopasowywanie dyszy do rodzaju farby.

Dlaczego dobór prawidłowej dyszy do farby jest tak ważny?

Każdy element systemu malarskiego wpływa na sprawność procesu malowania oraz jakość nanoszonej powłoki. Wybór nieodpowiedniej dyszy może spowodować nierównomierne pokrycie oraz powstawanie smug, czy zacieków. Na wstępnie możemy przyjąć następującą zależność między farbą a wielkością otworu dyszy:

  • farby o wysokiej lepkości (np. lateks) – dysze o większych otworach,
  • farby o niskiej lepkości (np. olejne) – dysze o mniejszych otworach, które zapewniają cieńszą, bardziej równomierną warstwę.

Należy pamiętać, że właściwie dobrane dysze malarskie pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie farby. Proces malowania staje się wtedy zdecydowanie korzystniejszy finansowo i mniej obciążający dla środowiska. W istotny sposób wpłyną również na tempo prac, co odegra szczególnie ważną rolę w przypadku dużych zleceń.

Prezentacja dyszy i pistoletu malarskiego WABROTECH
Prawidłowy dobór dyszy malarskiej przekłada się na lepsze efekty prac i oszczędności

Sprawdź nasz poradnik video, w którym wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednią dyszę do farby:

Rodzaje dysz malarskich

Dysze malarskie możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są dysze niskociśnieniowe, które służą do pracy przy niższym ciśnieniu, często poniżej 1000 psi. Ich zaletę stanowi większa kontrola nad strumieniem farby, a co za tym idzie – grubością nakładanej powłoki. Generują również mniej mgły malarskiej, co przekłada się na niższe zużycie materiału. Rekomendujemy je do pracy z powłokami o wyższej lepkości, np. emalii i lakierów.

 

Dysze wysokociśnieniowe są – jak wskazuje nazwa – przeznaczone do prac pod wysokim ciśnieniem, często przekraczającym 3000 psi. Większa atomizacja strumienia przekłada się na bardzo wysoką efektywność w szybkim pokrywaniu dużych powierzchni oraz równomierne i gładkie wykończenie. Tego typu dysze polecane są do nakładania m.in. farb akrylowych, wodnych i lateksowych.

Dysze malarskie WABROTECH
Dysze malarskie WABROTECH

Jak odczytywać numerację dyszy malarskiej?

Dysze malarskie najczęściej oznaczane są za pomocą 3-cyfrowej numeracji. Jej znaczenie przedstawimy na podstawie najpowszechniej stosowanego rozmiaru, "517”.

 

Pierwsza cyfra oznacza zawsze kąt padania farby, który w powyższym przypadku wynosi 50 stopni. Mnożąc ją przez 5, otrzymujemy z kolei szerokość pasa malowania (przy malowaniu w odległości 30 cm od powierzchni). Dla dyszy 517 wynosi on więc 25 cm.

 

Druga i trzecia cyfra informuje nas o wielkości otworu dyszy podawanej w calach. Analogicznie "17” oznacza otwór 0,017 cala. Zdarza się, że parametr ten podawany jest również w milimetrach – 0,017 cala to 0,43 mm.

Malowanie natryskowe z wykorzystaniem pistoletu i dyszy malarskiej WABROTECH
Numeracja dyszy malarskiej determinuje możliwość pracy z konkretnymi materiałami oraz szerokość strumienia

Jak dobrać dyszę do farby – poradnik WABROTECH

Szukając idealnej dyszy, w pierwszej kolejności zapoznaj się z kartą techniczną farby, której planujesz użyć. Sprawdź informacje podane przez producenta w zakresie zalecanych metod natrysku (tj. czy materiał może być wykorzystywane w parze z agregatem hydrodynamicznym), struktury farby oraz zalecanego rozmiaru dyszy. Z dokumentu dowiesz się również o ewentualnej potrzebie rozcieńczenia oraz ciśnieniu roboczym, którego należy używać podczas malowania.

 

W kolejnym kroku dobierz rodzaj dyszy do powłoki i agregatu. Pamiętaj o tym, że dysze wysokociśnieniowe lepiej sprawdzą się przy powłokach o niższej lepkości, a niskociśnieniowe – gęstszych farbach. Weź pod uwagę interesującą Cię szerokość strumienia, dobierając go w zależności od wielkości powierzchni, którą chcesz pomalować – im większa ona jest, tym większej szerokości pasa będziesz potrzebował, by osiągnąć szybki rezultat.

 

Nie zapominaj o czyszczeniu i konserwacji dyszy po każdym użyciu. Pozostałości farby mogą ją zatkać, wpływając negatywnie na jakość malowania lub w skrajnych przypadkach uszkodzić pistolet lub agregat. Miej na uwadze, że jak każdy element eksploatacyjny, także i dysze mogą wymagać wymiany po określonym czasie.

Czyszczenie dyszy malarskiej WABROTECH
Dysza malarska powinna zostać dokładnie wyczyszczona po każdym użyciu

W przypadku dalszych problemów z doborem dyszy do pistoletu, agregatu lub rodzaju powłoki, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – pomożemy Ci dokonać najlepszego możliwego wyboru.

Opinie o WABROTECH

Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!

Logo Google

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(119 opinii)

sprawdź opinię w Google
Logo Ceneo

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(97 opinii)

sprawdź opinię w Ceneo
Logo Allegro

99,7%

Kciuk w górę - ikona

(295 opinii)

sprawdź opinię w Allegro
Logo Facebook

100% poleca

 (2 opinie)

sprawdź opinię na Facebook
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

2 lata gwarancji

szczegóły na karcie produktu

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot