+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Jak wybrać bruzdownicę?

Jeśli chodzi o elektronarzędzia, bruzdownica stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia – w szczególności dla hydraulików i elektryków – niezbędny do jakościowego wykonywania instalacji. Poniższy poradnik zakupowy, przygotowany przez naszych ekspertów, pomoże ci wybrać właściwe urządzenie do twoich codziennych prac. Zapraszamy!

Bruzdownica – do czego służy i kiedy warto kupić?

Stare metody wykonywania bruzd, polegające na użyciu młotka i przecinaka bądź młota pneumatycznego odchodzą – i całkowicie słusznie – do lamusa. Ich marna estetyka, czasochłonność oraz ilość dostającego się do powietrza pyłu są nieakceptowane przez coraz większą liczbę klientów i kierowników budowy. Dzięki swej precyzji i wyspecjalizowaniu dobrej jakości bruzdownice pozwalają uniknąć wszystkich tych problemów, tworząc rowki o określonej szerokości i głębokości w bardzo szybkim czasie.

 

Pod względem budowy bruzdownice mogą przypominać klasyczne szlifierki kątowe. Na ich główne elementy konstrukcyjne składają się obudowa z rękojeścią i silnikiem, zasilanym za pomocą klasycznego przewodu lub akumulatora oraz tarcze odpowiedzialne za wykonywanie rowków. Zarówno ilość tarcz, jak i ich rozstaw mogą być (w dobrych modelach) regulowane, najczęściej poprzez umieszczanie na wale dodatkowych tulejek.

Bruzdownica WABROTECH WT1009
Bruzdownica WABROTECH WT1009

 

Dobrze dobrana bruzdownica będzie stanowiła nieocenioną pomoc dla fachowców z różnych branż, między innymi instalatorów, elektryków i hydraulików. Zakup urządzenia powinny rozważyć także wszelkiego rodzaju firmy budowlane i konstrukcyjne, którym zależy na wykonywaniu jak najszerszego przekroju prac. 

Na jakie parametry bruzdownicy zwrócić uwagę?

Stając przed wyborem bruzdownicy, która ma nam służyć długo i bezawaryjnie, na starcie powinniśmy odrzucić wszystkie wyjątkowo tanie modele o cenie znacznie poniżej rynkowej. Oczywiście pobieżna, wizualna ocena urządzenia lub wykonanie bruzdy testowej nie odda pełni tego, jak nasza bruzdownica będzie pracowała w normalnych warunkach, jednak w połączeniu z wyborem modelu od sprawdzonej firmy pozwoli nam znacznie ograniczyć możliwość złego zakupu.

 

Bruzdownica powinna być wykonana z trwałych, dobrze spasowanych materiałów metalowych, zapewniających stabilność, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo pracy. Na tym etapie zwróć także uwagę na klasę szczelności IP, opisującą odporność maszyny na pył oraz wodę, które będą determinowały możliwość pracy w wilgotnym, mokrym środowisku.

 

Pierwszym parametrem technicznym, na który zwrócimy uwagę, będzie moc silnika determinująca między innymi szybkość pracy, prędkość obrotową, zdolność do cięcia określonych materiałów, a także ilość tarcz, które możemy zastosować. Osoby poszukujące bruzdownicy do betonu powinny stawiać na zdecydowanie mocniejsze maszyny o mocy ok. 1800 W i wyższej, która przekłada się na moc maksymalną w granicach do nawet 5000 W. W tym miejscu ujawni się także druga istotna kwestia, czyli sposób zasilania. Obecnie wśród urządzeń dostępnych na rynku możemy wybierać między bruzdownicami zasilanymi przewodowo standardowym napięciem 230 V oraz modelami akumulatorowymi. Drugie z wymienionych mogą okazać się wręcz niezbędne w ciasnych, trudno dostępnych miejscach.

 

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, będzie minimalna i maksymalna szerokość cięcia, a także jego głębokość. Dwie pierwsze wartości są regulowane poprzez specjalne tuleje, zakładane na wał (zwykle dołączane do maszyny), dystansujące od siebie poszczególne tarcze. Nie mniej istotny pozostanie maksymalny rozmiar tarcz, które możemy zastosować. Do najczęściej stosowanych zaliczymy średnice 110, 115, 125, 133 i 150 mm.

 

Na koniec zostawiliśmy wagę i wymiary, które będą miały kolosalny wpływ na wygodę pracy. Im mniejsza i lżejsza bruzdownica, tym lepiej, jednak nie oznacza to, że z miejsca powinniśmy zrezygnować z danego urządzenia, sprawiającego "na papierze" wrażenie ciężkiego. Dużą rolę odegra tu odpowiednie wyprofilowanie maszyny oraz przemyślane uchwyty, które odciążą ramiona podczas wykonywania cięć.

Regulowana rękojeść w bruzdownicy WABROTECH WT1008
Regulowana rękojeść w bruzdownicy WABROTECH WT1008

 

Funkcje dodatkowe bruzdownic

O ile bruzdownice nie są urządzeniami specjalnie rozbudowanymi, tak warto zwrócić uwagę na przynajmniej kilka ze stosowanych w nich rozwiązań. Pierwszym z nich będzie funkcja łagodnego rozruchu, której zadanie polega na ograniczeniu prędkości obrotowej po włączeniu urządzenia, a następnie stopniowym jej zwiększaniu. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie prądu rozruchowego, a tym samym ochrona przed błędnym zadziałaniem wyłącznika nadprądowego instalacji elektrycznej. Co więcej, soft start pozwala także zadbać o trwałość silnika, zapobiegając jego zbyt szybkiemu przegrzaniu.

 

Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pozostaną zabezpieczenia przeciążeniowe i różnicowoprądowe. Bruzdownica powinna być wyposażona we własny bezpiecznik, chroniący przed zwarciem i przeciążeniem, a w przypadku pracy w wilgotnym lub mokrym środowisku – także w wyłącznik RCD.

Bruzdownice z odkurzaczem – dla kogo?

Nowoczesne bruzdownice wyposażane są w specjalne przyłącze, służące do podłączania odkurzacza przemysłowego. Generowana podczas cięcia duża ilość pyłu jest przez niego odsysana, co przekłada się na czystsze otoczenie, wydłużenie żywotności tarcz, a także stworzenie bezpieczniejszych warunków dla operatora. W duecie z bruzdownicami najczęściej wykorzystuje się odkurzacze przemysłowe klasy L o mocy 1200-1600 W. Tego rodzaju rozwiązanie okaże się niezbędne na wielu budowach z uwagi na wymogi, a także przy wykonywaniu bruzd w nagłych przypadkach w już wykończonych miejscach.

Tarcze do bruzdownic  – o czym warto pamiętać?

Warto mieć na uwadze, że większość sprzedawanych bruzdownic dostarczana jest firmowo tylko z jedną lub dwoma tarczami o określonych wymiarach, podawanych w kartach produktowych, dlatego warto wyposażyć się w przynajmniej jedną, zapasową sztukę. Pamiętaj, że powinna ona być dostosowana do obrabianego materiału.

Tarcze proste do betonu zbrojonego umieszczone na wale bruzdownicy
Tarcze proste do betonu zbrojonego umieszczone na wale bruzdownicy

 

Bruzdownice w ofercie WABROTECH

Szukasz trwałego i precyzyjnego narzędzia w doskonałej cenie, które posłuży ci przez lata? Sprawdź ofertę bruzdownic WABROTECH. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych materiałów i wysokiej jakości komponentów udało nam się stworzyć linię elektronarzędzi, idealnych do wykonywania bruzd w betonie oraz innych materiałach budowlanych. Każda z nich została z powodzeniem przetestowana przez setki naszych zadowolonych klientów.

 

Problem z wyborem urządzenia? Skontaktuj się z nami – nasi eksperci, na podstawie twoich wymagań oraz budżetu, pomogą ci dobrać właściwy model, który będzie cieszył cię swą precyzją i bezawaryjną pracą w każdych warunkach.

Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

1 rok gwarancji

z możliwością rozszerzenia

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot