+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Szlifierki do gipsu - wszystko, co musisz wiedzieć

Szlifierka do gipsu to elektronarzędzie, które musi znajdować się w wyposażeniu każdego fachowca zajmującego się pracami remontowymi, budowlanymi i wykończeniowymi. Pozwala ona na uzyskanie niemal idealnej powierzchni ściany lub sufitu, co odgrywa istotną rolę w skuteczności późniejszego malowania. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przed jej zakupem.

Szlifierki do gipsu, czyli do czego służą popularne "żyrafy"?

Szlifierki do gipsu, potocznie nazywane żyrafami, stanowią niezastąpione narzędzie dla każdego fachowca zajmującego się robotami budowlanymi, remontowymi lub wykończeniowymi. Są bardzo przydatne podczas różnych prac, jednak ich głównym zastosowaniem pozostaje wykańczanie ścian i sufitów.

 

Podstawowym zadaniem, do którego zostały stworzone szlifierki do gipsu, jest oczywiście wygładzanie powierzchni poddanych wcześniej gipsowaniu lub tynkowaniu. Ich umiejętne wykorzystanie pozwala na uzyskanie niemal perfekcyjnie płaskiej powierzchni, idealnej do późniejszego malowania. Popularne żyrafy mogą również okazać się przydatne między innymi do szlifowania spoin między płytami gipsowo-kartonowymi, zapewniając wysokiej klasy wykończenie.

Szlifowanie sufitu szlifierką do gipsu
Szlifowanie sufitu szlifierką do gipsu typu "żyrafa"

Na budowę szlifierki do gipsu składa się końcówka z krążkami papieru ściernego, połączona z głowicą. Ta z kolei, za pomocą wysięgnika teleskopowego, łączy się z rękojeścią. Taka konstrukcja ułatwia manewrowanie i pozwala nam na łatwy dostęp do wysoko położonych powierzchni. Dobierając tarczę o odpowiednio małej średnicy, zyskujemy również możliwość skutecznego szlifowania trudno dostępnych miejsc, które wymagają wysokiej precyzji.

 

Innym istotnym elementem dobrych szlifierek do gipsu jest system odsysania pyłu. Kanał, który to umożliwia, może znajdować się w uchwycie bądź występować w postaci wężyka poprowadzonego bokiem urządzenia. Wysokiej klasy modele wyposażane są także w specjalne złącza, do których podłącza się odkurzacze przemysłowe (np. Starmix ISC L-1650). Rezultat? Zwiększenie bezpieczeństwa pracy i emisji często trudnych do usunięcia drobin gipsu, które przy dłuższym wdychaniu mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Rodzaje szlifierek do gipsu

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje szlifierek do gipsu i tynków wykorzystywanych na budowach. Pierwszy z nich stanowią opisywane już żyrafy, czyli modele o budowie teleskopowej umożliwiające wygodną pracę na dużych wysokościach bez konieczności używania drabiny. Wyposażone są zazwyczaj w tarczę ścierną o większej średnicy, która pozwala na dokładne oszlifowanie większych powierzchni. Ich przeciwieństwo stanowią ręczne szlifierki do gipsu o mniejszej, bardziej kompaktowej konstrukcji i średnicy tarczy, które służą do wykańczania niewielkich elementów.

 

Poza powyższymi możemy wyróżnić jeszcze szlifierki do gipsu oscylacyjne i mimośrodowe. W pierwszych z nich tarcza wprawiana jest w ruch oscylacyjny – o ile nie możemy odmówić takiemu rozwiązaniu skuteczności, tak wiąże się ono z dużą emisją pyłu. Z tego względu modele tego typu stosowane są dużo rzadziej. Drugi rodzaj, czyli szlifierki mimośrodowe, posiadają tarczę, która za sprawą specjalnego mechanizmu wykonuje ruch obrotowy, wychylając się jednocześnie na boki. Taka charakterystyka sprawia, że nadają się szczególnie dobrze do drobnych prac wykończeniowych.

Szlifierki do gipsu – na te parametry zwróć uwagę przed zakupem

Po wybraniu rodzaju szlifierki do gipsu powinniśmy przeanalizować parametry techniczne poszczególnych modeli. Poniższa lista przedstawia najważniejsze spośród nich, które powinieneś poddać analizie pod kątem wykonywanych przez siebie prac:

  • moc silnika – im wyższa moc, tym większa efektywność, zwłaszcza podczas intensywnych prac. Przekłada się na prędkość obrotową i rozmiar tarczy, którą możemy zastosować. Wykonując szlifowanie dużych powierzchni, powinniśmy kierować się w stronę modeli, w których będzie ona możliwie jak najwyższa,
  • prędkość obrotowa tarczy szlifierskiej – mierzona w obrotach na minutę. Decyduje o szybkości szlifowania. Jeśli zależy nam na jak największej uniwersalności, warto skierować uwagę na modele, w których jest regulowana,
  • rozmiar tarczy szlifierskiej – w kartach produktowych podaje się najczęściej rozmiar maksymalny. Na ogół standardowe szlifierki do gipsu i tynku dysponują miejscem na tarczę 225 mm,
  • długość – popularne żyrafy posiadają rury teleskopowe pozwalające na regulację długości. Będzie to szczególnie istotne, jeśli zależy nam na jak najczęstszym szlifowaniu bez konieczności korzystania z drabiny,
  • waga – ze względu na swoją moc szlifierki do gipsu mogą być stosunkowo ciężkie – zaleca się więc, by waga była jak najniższa w przypadku potrzeby częstego szlifowania na wysokościach lub sufitów.

Przydatne funkcje i wyposażenie szlifierek do gipsu

W tym miejscu wyróżnimy najciekawsze funkcje i wyposażenie, z którym możemy się spotkać w szlifierkach do gipsu. Pierwszą z nich będzie funkcja odsysania pyłu, niezbędna do zachowania czystości w miejscach pracy. Jest to standard w urządzeniach od dobrych producentów.

 

Pod kątem zapewnienia jak najwyższej uniwersalności, interesować powinna nas wspomniana regulacja prędkości obrotowej, a także możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy. Ta druga daje nam możliwość łatwego dostosowania urządzenia do kształtu szlifowanej powierzchni, ułatwiając wykonywanie prac w trudno dostępnych miejscach. Duże udogodnienie będzie stanowić fabrycznie zamontowana – najczęściej na rurze teleskopowej – latarka LED służąca do podświetlania powierzchni roboczej. Niektóre urządzenia wyróżniają się ponadto systemami antywibracyjnymi, przydatnymi podczas długotrwałego szlifowania.

Szlifierka do gipsu WABROTECH 3000F2 z latarką LED umieszczoną na rękojeści
Szlifierka do gipsu WABROTECH 3000F2 z latarką LED umieszczoną na rękojeści

Tarcze do szlifierek do gipsu

Wielokrotnie wspomniane tarcze szlifierskie do gipsu to kluczowy element wyposażenia. Cechują się specjalną konstrukcją, dzięki której z łatwością radzą sobie z miękkością i kruchością gipsu, ograniczając przy tym ilość generowanego pyłu.

 

Tarcze do szlifierek do gipsu mają zwykle średnicę 225 mm i wykonywane są z papieru ściernego o różnej ziarnistości. Mniej ziarniste są idealne do wygładzania drobnych nierówności i przygotowywania powierzchni do malowania lub tapetowania, podczas gdy tarcze o większej ziarnistości są używane przede wszystkim na etapie, na którym szlifowana powierzchnia posiada większe nierówności.

Zestaw krążków ściernych WABROTECH
Zestaw krążków ściernych WABROTECH

Dobra tarcza do gipsu powinna być trwała i odporna na zużycie. Niektóre modele pokrywane są specjalnymi powłokami, które zwiększają ich żywotność. Jeśli interesująca nas szlifierka posiada system odprowadzania pyłu, konieczny może okazać się zakup tarcz ze specjalnymi otworami. Pamiętaj, by upewnić się, że interesujący Cię model jest kompatybilny z wybranym przez Ciebie urządzeniem.

Opinie o WABROTECH

Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!

Logo Google

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(119 opinii)

sprawdź opinię w Google
Logo Ceneo

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(97 opinii)

sprawdź opinię w Ceneo
Logo Allegro

99,7%

Kciuk w górę - ikona

(295 opinii)

sprawdź opinię w Allegro
Logo Facebook

100% poleca

 (2 opinie)

sprawdź opinię na Facebook
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

2 lata gwarancji

szczegóły na karcie produktu

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot