Wiertarki magnetyczne stanowią niezbędną część wyposażenia różnorodnych firm, zajmujących się (bezpośrednio lub pośrednio) obróbką stali. Potężne zapotrzebowanie ze strony zarówno szeroko rozumianego przemysłu, jak i majsterkowiczów, przełożyło się na znaczny wzrost podaży, i w efekcie – zalanie rynku wieloma mało skutecznymi, szybko ulegającymi awariom maszynami. Nasz poradnik zakupowy podpowie ci, na co zwrócić uwagę, oraz których rozwiązań unikać, by wybrać jak najlepszy model magnesówki w twoim budżecie.
Od razu zaznaczmy, że magnesówka nie dla każdego i nie w każdej sytuacji będzie w stu procentach użyteczna. Wiertarki magnetyczne możemy traktować jako połączenie funkcjonalności wiertarek ręcznych i kolumnowych, posiadające na swym pokładzie silny elektromagnes, pozwalający przymocować sprzęt do obrabianego materiału. Wrzeciono umieszczone jest na ruchomych prowadnicach z łożyskami, umożliwiających operatorowi na precyzyjne opuszczanie wiertła. Średnica wierconych otworów może wynosić od 12 do nawet ponad 100 mm.
Cechą wyjątkowo istotną w przypadku wiertarek magnesowych jest ich duża mobilność. Zwykle niska waga i wymiary czynią z nich idealnego towarzysza do wszystkich prac, w których niemożliwym jest wykorzystanie większego sprzętu. Maszyny te powszechnie stosowane są więc w każdej działalności, wymagającej obróbki materiałów metalowych – od warsztatów ślusarskich i serwisów, przez firmy z branży dźwigowej czy stoczniowej, aż sektor budowlany i konstrukcyjny.
Co z innymi materiałami? No właśnie. Wiertarki magnetyczne powinny być wykorzystywane wyłącznie do wiercenia w metalu. W przypadku drewna, betonu czy plastiku zalecamy używanie klasycznych wiertarek lub innych konwencjonalnych maszyn – w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem wierteł lub obrabianego materiału. Wszystkich, potrzebujących solidnej maszyny do otworowania stali lub innych materiałów metalowych, zapraszamy z kolei do części właściwej naszego poradnika.
Typowa wiertarka magnetyczna przeznaczona jest do zasilania ze standardowego gniazda 1-fazowego 230 V lub rzadziej – w przypadku największych modeli – 3-fazowego 400 V. Przekrój mocy, z którymi możemy się spotkać, wynosi ok. 1000-3500 W. Naturalnie wraz z jej wzrostem zwiększa się zdolność urządzenia do wykonywania otworów o dużych średnicach, a także obróbki twardszych materiałów.
Decyzja w tej kwestii powinna być podjęta na podstawie analizy własnych codziennych prac, z uwzględnieniem pewnego zapasu na wypadek potrzeby wykonania większych otworów. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem mocy, rośnie także wielkość i masa urządzenia – zakup najmocniejszego modelu nie zawsze będzie więc optymalnym wyborem.
W kartach produktowych każdej wiertarki obowiązkowo znajdziemy minimalną i maksymalną średnicę otworów, które możemy za jej pomocą wykonać, mieszczące się w granicach od 12 do nawet 150 mm dla wiercenia frezowego. Wiertarkę należy dobrać tak, by omawiany zakres wiercenia był możliwie jak największy, jednak jak w każdym przypadku zalecamy utrzymanie umiaru – dla osób, wykonujących niewielkie otwory, duża maszyna niekoniecznie będzie uzasadnionym ekonomicznie wydatkiem.
Na możliwości magnesówki w wykonywaniu otworów wpływ będzie miała również oferowana prędkość obrotowa. Większe i droższe modele będą posiadać przynajmniej dwa lub trzy biegi, pozwalające na jak najbardziej precyzyjny dobór tego parametru do średnicy wiertła i twardości obrabianego materiału.
W związku z charakterem prac, do których wykorzystujemy magnesówki, rozmiar i waga pozostaną jednymi z najbardziej istotnych parametrów. Na całkowitą wagę maszyny wpływają przede wszystkim materiały, z której została wykonana – solidne modele możemy rozpoznać po obudowach, stworzonych z wytrzymałych rodzajów stali i stopów aluminium.
Wybór największej wiertarki nie zawsze będzie najlepszy. Poza średnicą i mocą, dla operatora urządzenia ogromną rolę odegra wygoda i ergonomia pracy – istotne także ze względów bezpieczeństwa, np. podczas wiercenia nad głową. Najlżejsze wiertarki magnetyczne cechują się wagą w okolicach 10 kg, z kolei urządzenia o największej mocy – i przeznaczone głównie do frezowania – mogą osiągać nawet ponad 30 kg. Po raz kolejny więc podczas wyboru należy kierować się analizą prowadzonej przez siebie działalności.
Podstawę każdej wiertarki magnetycznej stanowi elektromagnes, umieszczony w dolnej części urządzenia. Jego siła wiązania z materiałem waha się zazwyczaj w granicach od 10 000-30 000 N. O ile w przypadku wiercenia nad głową duża siła magnesu będzie kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa, tak należy pamiętać, że w przypadku cienkich materiałów roboczych, koniecznym może okazać się podłożenie pod nie dodatkowej metalowej płytki, by zapewnić odpowiednią siłę i nie doprowadzić do ich odkształcenia.
Przeczytaj więcej o parametrach technicznych wiertarek magnetycznych.
Kupując wiertarkę magnetyczną, uwagę warto poświęcić również zestawowi akcesoriów, dołączanych przez producenta. Za podstawę dobrze wyposażonego modelu możemy uznać:
Rzadziej dołączanym – choć wyjątkowo wygodnym – akcesorium pozostają wszelkiego rodzaju kufry transportowe, pozwalające na wygodny transport maszyny bez ryzyka jej uszkodzenia.
Tak jak w przypadku każdego innego towaru, stosunek ceny do jakości, oferowanej przez magnesówkę, odgrywa rolę decydującą podczas zakupu. W tym miejscu warto podkreślić, że wysoka cena nie zawsze oznacza równie wysoką jakość wykonania i na odwrót: budżetowy sprzęt nie musi cechować się marną trwałością i skutecznością. Radzimy unikać modeli o cenie znacznie niższej niż dla innych urządzeń podobnej klasy z uwagi na ich słabą jakość wykonania, widoczną m.in. w spasowaniu elementów, czy zastosowaniu uzwojeń aluminiowych, pokrytych warstwą miedzi z zewnątrz, wykazujących dużą podatność na uszkodzenia podczas przeciążeń lub pracy w wysokich temperaturach.
Wiertarka magnetyczna dobrej jakości będzie z pewnością cechowała się dobrym spasowaniem elementów i zastosowaniem uzwojeń miedzianych. Warte polecenia maszyny wyposażane są także w łożyska maszynowe i wzmocnione przekładnie, ograniczające awaryjność tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ostatecznie zawsze pomocne okażą się opinie użytkowników lub w razie możliwości – przetestowanie interesującego nas modelu.
Uwzględnienie tak wielu czynników przy ogromnej ilości wiertarek magnetycznych, dostępnych dziś na rynku we wszystkich kanałach sprzedaży, nie zawsze będzie należało do najprostszych – dlatego nasi specjaliści z zespołu Wabrotech chętnie odpowiedzą na wszystkie twoje pytania! Na podstawie twoich wymagań zaproponujemy najlepszy pod względem ceny i jakości model, dostępny w naszej ofercie, zapewniając przy tym szybką wysyłkę i pełne wsparcie gwarancyjne.
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot