+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Jak dobrać tarczę do cięcia betonu?

Beton to wyjątkowo wymagający przeciwnik, niezależnie od rodzaju obróbki. Tak jak w przypadku wiercenia w nim, tak samo do cięcia i szlifowania potrzebujemy jeszcze mocniejszych narzędzi, niż do innych materiałów konstrukcyjnych. W tym poradniku przedstawiamy wszystkie najważniejsze aspekty konstrukcyjne tarcz do betonu, dzięki którym z łatwością wyposażysz swój warsztat lub firmę.

Rodzaje tarcz do cięcia betonu

Klasyczne metalowe tarcze zdecydowanie nie sprawdzą się w cięciu betonu. Twardość tego materiału narzuca konieczność stosowania rozwiązań dedykowanych jego obróbce, bardzo szybko uszkadzając standardowe rozwiązania, nawet w przypadku bardzo dobrej techniki pracy. Szczegółowo ten temat opisaliśmy w naszym osobnym poradniku: Jak ciąć beton? Poradnik cięcia betonu.

 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tarcz, przeznaczonych do obróbki betonu. Pierwszym są tarcze segmentowe, których krawędź tnąca podzielona jest na diamentowe segmenty ułatwiające odprowadzanie pyłu i chłodzenie podczas pracy. Ze względu na te zalety będą najlepszym (i jedynym właściwym) wyborem do cięcia na sucho – wyjątkowo wymagającego dla tarcz.

Tarcze segmentowe do cięcia betonu
Tarcze segmentowe do cięcia betonu

Drugi typ to tarcze z nasypem diamentowym ciągłym, które charakteryzują się nieprzerwaną powierzchnią tnącą. Ich dużymi zaletami są precyzja oraz minimalizacja odprysków. Ze względu na gorsze odprowadzanie ciepła powinny być jednak stosowane wyłącznie do cięcia na mokro.

 

Oprócz powyższych dwóch głównych rodzajów na rynku dostępne są także tzw. tarcze turbo, które łączą zalety tarcz segmentowych i z nasypem ciągłym. Dzięki specyficznej konstrukcji krawędzi tnącej zapewniają zarówno szybkość cięcia, jak i bardzo dużą dokładność.

Kupujesz tarczę do cięcia betonu? To musisz wziąć pod uwagę

Przy wyborze tarczy do betonu pierwszą kwestią, nad którą należy się zastanowić, jest to, czy będzie służyła do cięcia na sucho, czy na mokro. Pamiętaj, że stosując model niezalecany do konkretnego rodzaju prac, najprawdopodobniej uszkodzisz (często drogą) tarczę. O ile rozwiązania do cięcia na mokro charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, tak ze względu na swoją konstrukcję, mogą ulec bardzo szybkiemu zniszczeniu w wyniku przegrzania przy cięciu na sucho. Nawet w przypadku dedykowanych tarcz metoda ta powinna być wykorzystywana tylko w przypadkach, gdzie nie istnieje możliwość chłodzenia tarczy lub do niezbyt intensywnych prac, zawsze z zachowaniem odpowiednich przerw na schłodzenie.

 

Warto zwrócić uwagę na profil dysku tarczy. Tarcze o profilu wypukłym doskonale sprawdzają się w głębszych cięciach, gdzie niezbędna jest większa kontrola nad linią. Rzadziej spotykane tarcze wklęsłe stosuje się z kolei w bardziej specjalistycznych zastosowaniach. Najbardziej uniwersalne są tarcze płaskie, które nadają się do większości prac.

 

W kwestii wyboru tarczy interesować będą nas dwa parametry. Po pierwsze, średnica zewnętrzna, która musi być dostosowana do specyfikacji maszyny i rodzaju prac, a której poświęciliśmy osobną część poradnika. Po drugie, średnica wewnętrzna – musi ona być dostosowana do wrzeciona przecinarki lub szlifierki, by zapewnić niezbędną stabilność i bezpieczeństwo obsługi.

Otwór wewnętrzny tarczy do cięcia betonu WABROTECH
Otwór wewnętrzny tarczy do cięcia betonu WABROTECH

Jaki rozmiar tarczy do cięcia betonu?

Rozmiar tarczy do betonu – czyli średnicę zewnętrzną – dobiera się pod kątem potrzebnej głębokości cięcia oraz możliwość konstrukcyjnych urządzenia. Poniżej przedstawiamy 4 najpopularniejsze zakresy oraz ich potencjalne zastosowania:

  • 115-225 mm – małe tarcze, idealne do precyzyjnych cięć i drobnych prac, np. cięcia płytek betonowych, krawężników, czy małych bloczków,
  • 225-250 mm – najpopularniejsze rozmiary w szlifierkach kątowych. Mogą być wykorzystywane do bardziej wymagających prac niż ich mniejsze odpowiedniki,
  • 300-450 mm – tarcze do cięższych prac budowlanych, np. cięcia dużych płyt betonowych, fundamentów i elementów konstrukcji,
  • 500-900 mm – tarcze stosowane w ciężkiej budowlance i przemyśle. Do przecinania grubych, masywnych struktur betonowych.

Tarcze do szlifowania betonu

By wyczerpać temat, warto poruszyć kwestię tarcz do szlifowania betonu. Najczęściej do tego celu stosuje się tarcze diamentowe turbo. Do wstępnego szlifowania lub usuwania warstw innych materiałów (np. zanieczyszczeń, farb lub kleju) można stosować tarcze o niższej ziarnistości. Modele o wyższej ziarnistości (drobniejsze) świetnie sprawdzą się do wykańczania powierzchni.

 

Podobnie jak cięcie, także i szlifowanie betonu generuje bardzo duże ilości ciepła, co może wpływać na trwałość tarczy. W przypadku dłuższych sesji zalecamy więc stosowanie modeli o zwiększonej odporności na temperaturę lub ewentualnie z możliwością pracy na mokro.

Jak dbać o tarczę do cięcia betonu? Najważniejsze zasady

Nieprawidłowo użytkowane tarcze niestety szybko ulegają stępieniu lub złamaniu. Przystępując do prac, zawsze upewnij się, że tarcza jest prawidłowo zamocowana i nie ma widocznych uszkodzeń. Zignorowanie tych oznak może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

 

Podczas pracy pamiętaj o kontrolowaniu prędkości obrotowej przecinarki lub szlifierki. Im większa prędkość, tym szybsze tempo nagrzewania się tarczy, co przyspieszy jej zużycie. Jeśli Twój model przeznaczony jest do pracy na mokro, nie zapominaj o jej chłodzeniu – zaniechanie go doprowadzi do szybkiej deformacji narzędzia.

 

Po zakończeniu cięcia dokładnie oczyść tarczę z pyłu betonowego – zalegając między segmentami lub na powierzchni tnącej, będzie prowadził do szybszego zużycia. Podobnie jak elektronarzędzia, także i tarcze należy przechowywać w suchym miejscu, z dala od wilgoci, by zapobiec rozwojowi korozji.

Cięcie płytek betonowych na budowie
Duże ilości pyłu powstającego podczas cięcia mogą uszkodzić tarczę

Tarcze do betonu – oferta WABROTECH

Kompleksowy asortyment to rzecz, z której jesteśmy dumni. W sklepie WABROTECH znajdziesz szeroki wybór tarcz do betonu – także zbrojonego – oraz innych bardzo twardych materiałów, takich jak kostka brukowa, czy kamień naturalny. Posiadamy modele kompatybilne z większością urządzeń dostępnych na rynku, w tym z naszymi autorskimi przecinarkami.

Opinie o WABROTECH

Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!

Logo Google

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(119 opinii)

sprawdź opinię w Google
Logo Ceneo

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(97 opinii)

sprawdź opinię w Ceneo
Logo Allegro

99,7%

Kciuk w górę - ikona

(295 opinii)

sprawdź opinię w Allegro
Logo Facebook

100% poleca

 (2 opinie)

sprawdź opinię na Facebook
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

2 lata gwarancji

szczegóły na karcie produktu

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot