Spawanie jest podstawową metodą łączenia metali miękkich i twardych, stali, tworzyw sztucznych i szeregu innych materiałów. Ten poradnik dedykujemy wszystkim pragnącym zapoznać się z najczęściej wykorzystywanymi typami spawarek i technikami wykonywania spoin na potrzeby własne lub swojej firmy.
Spawaniem nazywamy proces łączenia topliwych materiałów za pomocą spoiwa poprzez ich miejscowe stapianie i zespalanie. Odbywa się on z wykorzystaniem źródła ciepła w postaci łuku spawalniczego, powstającego poprzez prąd stały lub zmienny, w sposób bezdotykowy (metoda TIG) bądź otarcie elektrod o materiał. W większości wykorzystywanych technik do spoiny stapia się materiał dodatkowy (żużel) o temperaturze zbliżonej do temperatury topnienia materiału spawanego.
W trakcie spawania bardzo ważną rolę odgrywa gaz osłonowy: obojętny, wykorzystywany w spawaniu MIG (nie wchodzi w reakcję z jeziorkiem spawalniczym) bądź aktywny w spawarkach MAG, który bierze udział w procesie spawania, stabilizując łuk i upłynniając materiał, podawany do spoiny.
Spawanie wykorzystywane jest najczęściej do łączenia metali, takich jak stal miękka, stal nierdzewna, aluminium, nikiel, czy żeliwo. W przypadku, gdy źródłem ciepła jest opornik bądź gorące powietrze można dzięki niemu łączyć także tworzywa sztuczne. Właściwości te sprawiają, że spawarki wykorzystywane są w niemal wszystkich zakładach produkcyjnych i spawalniczych, warsztatach naprawczych, na budowach, a także w warunkach domowych przez majsterkowiczów.
Spawarki różnią się między sobą konstrukcją, funkcjami, parametrami (przeczytaj - Parametry techniczne spawarek) oraz sposobem otrzymywania spoin. Wykorzystywana metoda będzie rzutowała na charakter łączenia i potencjalne zastosowania każdej z technik w określonym zakresie prac, co opisujemy w dalszej części poradnika. Na tę chwilę ograniczymy się jedynie do ich wymienienia:
Możemy ponadto wyróżnić:
Technika spawania MMA (Manual Arc Welding) wykorzystywana jest w spawarkach transformatorowych i inwertorowych. Polega ona na wykorzystaniu elektrod z metalowymi rdzeniami, pokrytymi sprasowaną otuliną. Pomiędzy końcem elektrody a materiałem spawanym dochodzi do powstania łuku (dzięki przepływowi prądu stałego lub zmiennego) a tym samym – stopienia metalu. Ten po ostygnięciu tworzy spoinę. W trakcie topienia otuliny dochodzi do powstawania gazów, które chronią płynny metal przed wpływem powietrza (utlenieniem) oraz żużlu, który należy usunąć po ułożeniu jednego ściegu. W miarę postępów w wykonywaniu łączenia elektrody wymieniane są na nowe.
Do zalet spawania MMA zalicza się dużą uniwersalność. Metoda ta pozwala łączyć stal stopową i niestopową, nikiel, miedź, czy żeliwo. Z tego powodu znajdują zastosowanie w różnych warunkach, zarówno profesjonalnych, jak i użytku prywatnym. Kolejny plus stanowi niska cena spawarek. Do wad zaliczyć należy stosunkowo wolne tempo prac oraz mocne uzależnienie jakości spoin od umiejętności operatora.
Spawanie MIG (Metal Inert Gas) jest metodą, w której wykorzystuje się elektrodę topliwą w osłonie z gazów obojętnych, najczęściej argonu lub helu. Łuk elektryczny jarzy się między elektrodą a spawanym materiałem w postaci łuku, który wraz z jeziorkiem ciepłego metalu jest chroniony strumieniem gazu. Spawanie MAG to bliźniaczy proces, jednak w spawaniu bierze udział osłona z gazu aktywnego, zwykle dwutlenku węgla lub jego mieszaniny z argonem.
Metoda MIG/MAG zapewnia dobrą jakość spoin, dużą wydajność oraz możliwość spawania bardzo drobnych elementów, aluminium, czy blach. Ze względu na brak konieczności zbliżania elektrody w miarę upływu procesu (w przeciwieństwie do MMA), wykorzystywana jest również do spawania automatycznego i półautomatycznego. Do wad migomatów zalicza się konieczność stosowania osłony przed wiatrem (w trakcie spawania na przestrzeni otwartej) i odpowiedniego przygotowania brzegów elementów, a także stosunkowo wysoką wagę. Zalety płynące z ich pracy sprawiają jednak, że są wykorzystywane przez profesjonalistów w szerokim przekroju branż, m.in. automotive, czy firmach serwisowych i konstrukcyjnych. Jedną z dostępnych w naszej ofercie spawarek z funkcjonalnością MIG/MAG jest model WABROTECH MIG-200P.
Metoda spawania TIG (Tungsten Inert Gas) opiera się na zastosowaniu elektrody wolframowej w osłonie z gazów obojętnych (najczęściej hel, argon lub ich mieszanki). Łuk jarzy się pomiędzy elektrodą z wolframu lub wolframu uszlachetnionego a spawanym materiałem. W zależności od rodzaju wykorzystywanego prądu wydzielamy:
Podstawowymi zaletami spawarek TIG jest najwyższa jakość spoin spośród wszystkich metod spawania, uniwersalność, możliwość zrobotyzowania, a także zdatność do łączenia elementów o szerokim zakresie grubości. Precyzja prac sprawia, że mogą być używane również do wykonywania bardzo drobnych detali o grubości mniejszej niż 1 mm. Dzięki temu znajdują zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym w lotnictwie. Nie mniej dobrze sprawują się w pracach terenowych, np. łączeniu rurociągów.
Coraz większą grupę zwolenników zyskują tzw. spawarki 3w1 – zaawansowane urządzenia, które pozwalają na korzystanie z trzech metod spawania jednocześnie, w zależności od założonych elektrod. Wśród nich zdecydowanie dominują spawarki inwertorowe z przemiennikiem częstotliwości, stosowane zarówno w przydomowych warsztatach, jak i profesjonalnych firmach budowlanych, czy serwisowych.
Rzeczą, która skłania fachowców i domowych majsterkowiczów ku spawarkom 3w1 jest oczywiście ich uniwersalność, pozwalająca na łączenie niemal dowolnych materiałów. Stanowią one także świetny wybór dla początkujących spawaczy, pragnących zwiększyć swoje umiejętności przy pracy z konkretnymi technikami.
Rozbudowując naszą ofertę elektronarzędzi, stworzyliśmy asortyment spawarek inwerterowych WABROTECH, pozwalających na pracę metodami MIG/MAG, MMA i TIG. Sprawdź modele, które przygotowaliśmy i skorzystaj z błyskawicznej wysyłki prosto pod twoje drzwi. W przypadku problemów z doborem właściwego rozwiązania zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami telefonicznie lub mailowo – w krótkim czasie, na podstawie twoich wymagań, zaproponujemy ci najlepsze rozwiązanie pod kątem jakości i ceny!
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot