Ze względu na dość podobny wygląd wiertarki stołowe i magnesowe mogą na pierwszy rzut oka wydawać się elektronarzędziami, które możemy stosować zamiennie. Choć obie służą podobnym celom, różnice w ich konstrukcji i potencjalnych obszarach zastosowań są znaczące. Dowiedz się, co różni te dwa urządzenia i które z nich lepiej sprawdzi się w Twojej firmie lub przydomowym warsztacie.
Wiertarki magnetyczne i stołowe to dwie osobne grupy urządzeń, które z pozoru mogą wydawać się wyjątkowo podobne. Z tego względu wiele osób podczas dobierania sprzętu do swojego warsztatu, zastanawia się, czy można stosować je wymiennie. Wydaje się to jak najbardziej logicznym sposobem na ograniczenie kosztów wyposażenia i zaoszczędzenie przestrzeni zajmowanej przez maszyny. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości maszyny te dzieli całkiem długa lista różnic, które wpływają na ich użyteczność w określonych warunkach.
Pod kątem konstrukcyjnym wiertarki stołowe wyróżnia przede wszystkim duża, stabilna budowa, która wymaga przytwierdzenia na stałe na warsztatowym stole lub specjalnym stelażu. Ich główny element stanowi pionowo ustawiona kolumna podtrzymująca silnik i głowicę wiertarską.
Taka budowa pozwala na wysoką precyzję i powtarzalność wiercenia, nieocenione przy produkcji seryjnej, czy dokładnych pracach stolarskich. Regulacja głębokości oraz prędkości obrotowej pozwala na dopasowanie urządzenia do obrabianego materiału.
Magnesówki z kolei, jak łatwo wywnioskować po nazwie, wyposażone są w specjalne elektromagnesy, które mocno wiążą się z metalowymi powierzchniami. To ich ogromny atut, który pozwala na uzyskanie solidnej stabilności i precyzji w miejscach, gdzie tradycyjne wiertarki byłyby niewystarczające lub niepraktyczne.
W przeciwieństwie do wiertarek stołowych są w pełni mobilne i mogą być mocowane zarówno w pionie, jak i w poziomie. Z tego względu wiertarki magnetyczne są niezbędne w wielu pracach budowlanych i konstrukcyjnych, stoczniach, zakładach obróbki metali oraz innych miejscach, w których zachodzi potrzeba wiercenia otworów w ciężkich, trudnych do przeniesienia lub całkowicie nieruchomych elementach z metalu.
Słowem podsumowania konstrukcyjnie wiertarki stołowe i wiertarki magnetyczne dzieli przede wszystkim kwestia mobilności oraz materiały, w których możemy za ich pomocą wiercić. Magnesówki okażą się idealnym wyborem we wszystkich firmach, które potrzebują urządzenia do wiercenia w metalu, jak najłatwiejszego w przenoszeniu. Modele stołowe będą natomiast lepszym wyborem, jeśli zależy nam na maksymalnej precyzji wykonania otworów w elementach, które mogą być łatwo przenoszone. Nie nakładają one na nas ponadto ograniczeń w kontekście materiałów, które mogą być nawiercane.
Mając na uwadze powyższe, możemy wyróżnić potencjalne obszary zastosowań dla obu tych urządzeń. Wiertarki magnetyczne sprawdzą się przede wszystkim w rękach fachowców, którzy przeprowadzają wiercenie w metalu w zróżnicowanych warunkach:
Wiertarki stołowe natomiast, przez wzgląd na swoją precyzję i stabilność, znajdą zastosowanie przede wszystkim w specjalistycznych pracach, które wymagają szczególnej dokładności oraz tam, gdzie niezbędna jest możliwość wiercenia w różnych materiałach:
By przedstawić w jak najprostszy sposób różnice dzielące oba omawiane urządzenia, przygotowaliśmy prostą tabelę, która ułatwi Ci wybór:
Cecha |
Wiertarki stołowe |
Wiertarki magnetyczne |
Stabilność |
Bardzo wysoka dzięki przymocowaniu do stołu warsztatowego na stałe. Uchwyty mechaniczne zwiększają precyzję i bezpieczeństwo pracy. |
Wysoka, zależna od siły elektromagnesu. Mogą być mniej stabilne na nierównych powierzchniach. |
Mobilność |
Konieczność stacjonarnego ustawienia. |
Wysoka mobilność. Możliwość przymocowania do wszystkich metalowych powierzchni. |
Prędkość wiercenia |
Zmienna prędkość obrotowa pozwalająca na dostosowanie do różnych materiałów oraz ich grubości. |
Zmienna prędkość obrotowa dostosowywana do twardości i grubości materiału. |
Ograniczenia materiałowe |
Brak ograniczeń co do rodzaju wierconych materiałów. |
Skuteczne tylko w wierceniu w materiałach ferromagnetycznych. |
Przystosowanie do miejsca pracy |
Najlepiej sprawdzają się w takich miejscach jak warsztaty i zakłady produkcyjne, gdzie mogą być zamontowane na stałe. |
Idealne do zastosowania w terenie, wewnątrz i na zewnątrz, a także w miejscach trudno dostępnych. |
Zastosowanie |
Produkcja mebli, obróbka bardzo drobnych elementów, precyzyjne prace jubilerskie i modelarskie. |
Najczęściej przemysł ciężki, na budowach, w stoczniach, przy montażu konstrukcji salowych. |
Rozważasz zakup magnesówki? Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszych modeli sygnowanych logo WABROTECH. To dokładnie przemyślane narzędzia dla osób szukających maksymalnej trwałości, wykorzystywane przez specjalistów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o magnesówkach? Sprawdź nasze poradniki:
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot