+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Agregat malarsko-szpachlarski – jak wybrać?

Fachowcy przeprowadzający prace budowlane coraz częściej wykorzystują techniki krycia maszynowego. I trudno się temu dziwić – szybkość i jakość nakładania powłok, a także oszczędność materiału jest w nich nieporównywalnie wyższa niż w czasochłonnych sposobach ręcznych. Kierując się potrzebami rynku, podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, szukając dobrego agregatu malarsko-szpachlarskiego.

Agregat malarsko-szpachlarski – czym jest i do czego służy?

Agregaty malarsko-szpachlarskie to maszyny o napędzie elektrycznym lub spalinowym, przeznaczone do pokrywania powierzchni budowlanych i przemysłowych farbą bądź masą szpachlową. W zależności od modelu pozwalają na pracę z określonymi rodzajami powłok, m.in. takimi, jak:

  • farby wodorozcieńczalne, np. lateksowe, emulsyjne i akrylowe,
  • farby rozpuszczalnikowe, np. antykorozyjne, ognioochronne, lakiery i bejce,
  • farby elewacyjne, np. silikony i silikaty,
  • gładzie szpachlowe, np. gładzie akrylowe i sypkie.

 

Podkreślamy, że agregaty malarsko-szpachlarskie nie są przystosowane do nakładania środków strukturalnych, tj. z drobinami, takimi jak tynk i farby typu baranek. Używanie ich wbrew zaleceniom może nieodwracalnie uszkodzić pompę i doprowadzić do utraty gwarancji.

Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT81
Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT81

 

Rodzaje agregatów malarsko-szpachlarskich

Poza wyróżnieniem urządzeń elektrycznych i spalinowych agregaty malarsko-szpachlarskich możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej pompy:

  • pompy ślimakowe – wyposażone w rotor ze stali nierdzewnej lub hartowanej, którego obrót w statorze powoduje zebranie materiału na wlocie i następnie oddanie go na wylocie pompy,
  • pompy tłokowe – farba lub gładź szpachlowa przenoszona jest w nich przez tłok sterowany elektronicznie,
  • pompy membranowe – ich rdzeń stanowi membrana, poruszająca się ruchem posuwisto-zwrotnym i wywołująca zarówno zasysanie, jak i tłoczenie materiału.

 

Większość dostępnych dziś na rynku agregatów malarsko-szpachlarskich to urządzenia hydrodynamiczne z pompą tłokową, w których materiał wyrzucany jest z dużą prędkością bez wykorzystania powietrza. Skutkuje to o wiele lepszą jakością krycia oraz zminimalizowaniem strat farby lub gładzi.

Na jakie parametry agregatu malarsko-szpachlarskiego zwrócić uwagę?

Szukając agregatu malarsko-szpachlarskiego, konieczne będzie zwrócenie uwagi na parametry techniczne urządzenia i porównanie ich do wykonywanych przez siebie obowiązków. Zaczynając od podstaw, pierwszym z nich będzie rodzaj zasilania. Agregaty z napędem spalinowym pozwolą nam na pracę w miejscach, w których nie istnieje dostęp do gniazdek. Musimy jednak liczyć się z emisją spalin i związanym z tym brakiem możliwości pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego większą popularnością cieszą się agregaty malarsko-szpachlarskie elektryczne 1- lub 3-fazowe,  nie produkujące szkodliwych substancji i cechujące się wyższą wydajnością. Ich cena także jest na ogół niższa niż spalinowych odpowiedników.  Kolejnym rodzajem są agregaty hydrauliczne, w których stosuje się pompy hydrauliczne, sprężające olej pod bardzo wysokim ciśnieniem, napędzający następnie pompę materiałową.  Sprawia to, że doskonale sprawdzają się w pracy zwłaszcza z najgęstszymi powłokami. Ostatnią grupę stanowią agregaty pneumatyczne, w których silnik pompy materiałowej zasilany jest sprężonym powietrzem.

 

Po rodzaju zasilania przychodzi kolej na moc silnika agregatu. Parametr ten będzie definiował wydajność pracy całego urządzenia i wielkość powierzchni krycia. W większości modeli dostępnych na rynku jej wartość oscyluje w granicach 2000-4000 W. Bezpośrednio z mocą powiązana jest  wydajność pompy, podawana w jednostce l/min. Jeśli zależy nam na nakładaniu gęstych powłok bądź szybkim malowaniu dużych powierzchni powinniśmy kierować się w stronę modeli, w których oba te parametry będą miały jak najwyższą wartość.

 

Kolejnym niezbędnym do sprawdzenia parametrem będzie ciśnienie pracy agregatu, od którego zależy rodzaj farb i gładzi, z których można korzystać. Im gęstszy materiał, tym z reguły wyższego ciśnienia należy użyć. W praktyce jednak często zdarza się tak, że do dwóch farb różnej gęstości możemy użyć tego samego ciśnienia, a optymalny strumień rozpylenia regulujemy rozmiarem dyszy. Aby dobrać optymalne ciśnienie do rodzaju materiału, najlepszym wyjściem okazują się agregaty malarsko-szpachlarskie, wyposażone w elektroniczną regulację ciśnienia roboczego.

Panel SmartControl w agregacie malarsko-szpachlarskim WABROTECH WT81
Elektroniczna regulacja ciśnienia w agregacie WABROTECH WT81

Każdy agregat malarsko-szpachlarski powinien posiadać również informację o minimalnym i maksymalnym rozmiarze dyszy, który możemy zastosować, i który będzie definiował możliwość pracy z danym rodzajem farby lub gładzi szpachlarskiej. Jest on zwykle podawany jako średnica (np. 0,021”) lub pod postacią trzycyfrowej liczby, określającej kąt i średnicę natrysku (np. 525).

 

W tym miejscu wspomnimy o kolejnej ważnej rzeczy, jaką jest odpowiedni dobór materiału do konkretnego agregatu i dyszy. Przestrzegamy przed kierowaniem się ogólnymi hasłami typu "do farb lateksowych używaj dyszy 0,017 - 0,021". Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiedni agregat, skontaktuj się z nami. W pierwszej kolejności zapoznaj się z zaleceniami producenta dot. nakładania konkretnego typu materiału, a następnie my pomożemy dobrać Ci agregat o optymalnych parametrach.

 

Długość węża agregatu malarsko-szpachlarskiego dołączonego do zestawu, wynosi zwykle 10-25 m. W instrukcji obsługi bądź na karcie produktowej w sklepie internetowym powinna znaleźć się też informacja o maksymalnej długości węża – jej przekroczenie będzie wiązało się ze spadkiem wydajności, wynikającym ze zbyt małego ciśnienia.

Wąż wysokociśnieniowy WABROTECH
Wąż wysokociśnieniowy WABROTECH

 

Na koniec zostawiliśmy wymiary i wagę – najważniejsze czynniki, determinujące ergonomię pracy z danym modelem. Agregaty malarsko-szpachlarkskie nie należą do najlżejszych urządzeń – wagę 40-60 kg (bez materiału) należy uznać za standard dla modeli o mocy 3000-4500 W. Zalecamy skupienie się na modelach, oferujących stosunkowo zwartą konstrukcję, która pozwoli ci na pracę na ciasnych powierzchniach.

Jakie akcesoria do agregatu malarsko-szpachlarskiego?

Im więcej wyposażenia dostarcza producent, tym lepiej – oczywiście o ile mówimy tu o jakościowych rozwiązaniach, a nie najtańszych zamiennikach. Na ogół renomowani producenci dołączają do swoich urządzeń elementy, takie jak pistolety natryskowe, dysze, węże ciśnieniowe, czy przedłużki o określonej długości. Decydując się na tego rodzaju ofertę, odpada nam problem samodzielnego doboru komponentów, co okaże się plusem zwłaszcza dla mniej doświadczonych użytkowników.

Agregaty malarsko-szpachlarskie WABROTECH – jakość w przystępnej cenie

Na koniec w ramach rekomendacji zostawiliśmy jeden z najbardziej uznanych modeli marki WABROTECH, agregat malarsko-szpachlarski WT51. Maszyna ta została wyposażona w silnik o mocy 3000 W, co w połączeniu z wymienną, niezwykle trwałą pompą typu GRACO 1095/MARK V gwarantuje bardzo wysoką wydajność na poziomie nawet 5 l/min. W bezpośredni sposób przekłada się to na możliwość pokrycia powierzchni nawet 140 000 m2 rocznie.

Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT51
Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT51

 

Jednym z dowodów na doskonały stosunek jakości do ceny jest elektroniczny system SmartControl, który pozwala na płynną regulację ciśnienia do 3290 PSI/227 bar z pełną precyzją, utrzymując je na dobranym poziomie. Co istotne, do prawidłowego działania nie jest wymagany zakup dodatkowego kompresora pneumatycznego, co jeszcze bardziej obniża koszty inwestycji.

 

 

Masz problem z wyborem odpowiedniego modelu agregatu? Zapraszamy do kontaktu! Nasi eksperci, po poznaniu Twoich oczekiwań i zakresu wykonywanych prac, zaproponują najlepsze dostępne rozwiązanie w Twoim budżecie. Dzięki temu będziesz mógł przyspieszyć i zmaksymalizować jakość prac, a także podjąć się realizacji jeszcze większych projektów niż dotychczas. Bez strachu o awarię.

 

Przeczytaj także:

Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

1 rok gwarancji

z możliwością rozszerzenia

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot