Przystępując do prac malarskich, należy odpowiednio przygotować zarówno konkretną powierzchnię, jak i sam agregat. Dzięki temu nie tylko osiągniemy znacznie lepszą jakość powłoki, ale także wydłużymy żywotność urządzenia i pistoletu malarskiego. Przeczytaj nasz poradnik, w którym przedstawiamy najważniejsze czynności, które powinieneś przeprowadzić, by przygotować swój agregat do pracy.
Profesjonaliści doskonale zdają sobie sprawę, że tradycyjne wałki i pędzle – o ile przydatne w niektórych pracach – nie są tak skuteczne jak agregaty malarskie. Urządzenia te znacząco przyspieszają proces malowania, pozwalając na pokrycie znacznie większych powierzchni z o wiele wyższą dokładnością i jakością.
Pamiętajmy jednak, że jakość naszych prac determinuje właściwe przygotowanie oraz doświadczenie. Dobór rodzaju farby, ustawienie prawidłowej wartości ciśnienia, monitorowanie pracy urządzenia – wszystko to (oraz szereg innych czynników) odegra kluczową rolę w procesie nakładania farby, lakieru lub innej powłoki. Dopiero po ich spełnieniu możemy poznać pełnię możliwości, jakie dają agregaty malarskie.
Sprawdź artykuł: Agregaty malarskie – najczęstsze pytania
W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe przygotowanie malowanego materiału. Na tym etapie powinniśmy dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu, tłuszczu oraz innych zabrudzeń, które mogłyby powodować słabe przyleganie farby.
W drugim kroku dokładnie sprawdź, czy nie występują na niej nierówności, takie jak dziury, czy pęknięcia. Jeśli tak, powinieneś je usunąć za pomocą masy szpachlowej lub innego materiału. Pozwoli to na osiągnięcie bardziej estetycznego rezultatu i (ponownie) polepszy przyleganie farby. Po dokonaniu poprawek odpowiednio wyszlifuj całość tak, by powierzchnia była tak gładka, jak to możliwe. Nie zapomnij o zabezpieczeniu niemalowanych powierzchni za pomocą folii ochronnych i taśm malarskich.
Przeczytaj więcej o tym, jak przygotować ścianę do malowania.
Każdorazowo podkreślamy, że praca z agregatem malarskim wymaga podjęcia środków ostrożności. Przed przystąpieniem do malowania należy założyć maskę przeciwpyłową, chroniącą układ oddechowy, okulary ochronne oraz rękawice.
Pamiętaj, że agregaty są urządzeniami stosunkowo głośnymi, dlatego warto wyposażyć się w ochronniki na uszy, w szczególności podczas prac w pomieszczeniach zamkniętych. W wielu przypadkach doskonałą inwestycją okaże się również zakup kombinezonu ochronnego.
Gdy obróbkę powierzchni oraz środki ochronne mamy za sobą, pora przejść do przygotowania samego agregatu. W poradniku stworzonym przez naszych ekspertów przedstawiliśmy krok po kroku, jak należy przygotować agregat malarski do pracy na przykładzie WABROTECH WT32H – doskonałego modelu hydrodynamicznego, idealnego do średnich i dużych powierzchni. Materiał możesz obejrzeć w formie video lub przeczytać w dalszej części artykułu.
1. Zapoznaj się z kartą techniczną farby dołączoną przez producenta. Jeśli jej nie ma, skontaktuj się z dystrybutorem farby, by sprawdzić, czy może ona być wykorzystywana w konkretnym agregacie.
Karta techniczna zawiera między innymi wymagania dotyczące przygotowania powierzchni do malowania, zalecanego ciśnienia agregatu oraz informacje o tym, jakiego rozmiaru dysze malarskie powinny być stosowane z konkretnym rodzajem farby. Zachęcamy także do przeczytania naszego poradnika, jak dobrać dyszę malarską do farby.
2. Dokręć dobraną dyszę do pistoletu malarskiego. Rozwiń wąż i podłącz jego koniec do pistoletu. W opisywanym przypadku korzystamy z pistoletu WABROTECH WT450 z gwintem ¼”.
Drugi koniec węża podłącz do agregatu. Upewnij się, że obie końcówki są odpowiednio mocno dokręcone.
3. Przed każdym rozpoczęciem pracy oraz po ok. 2-3 godzinach pracy agregatu nanieś na tłok 2-3 krople oleju wazelinowego przez otwór nad pompą.
4. Podłączając agregat do instalacji elektrycznej, upewnij się, że gniazdko jest odpowiednio uziemione. Pamiętaj, by rozważnie korzystać z przedłużaczy – zbyt długi przewód zasilający może zaburzać stabilność parametrów zasilania, co może uszkodzić podzespoły elektroniczne agregatu.
W momencie podłączania do sieci przełącznik agregatu powinien znajdować się w pozycji “OFF”. Potencjometr do regulacji ciśnienia ustaw na 0. W przypadku modelu WT32H jest to pozycja, wymagająca przekręcenia go do końca w kierunku przeciwnym do obrotów wskazówek zegara.
5. Zawór pracy agregatu przed uruchomieniem ustaw w dół w pozycji przelewowej. Następnie wciśnij i poruszaj delikatnie stalową kulkę w zaworze zlokalizowanym przed wężem ssącym lub sitem ssącym (w zależności od modelu agregatu).
6. Wąż ssący wraz z rurą odprowadzającą umieść w pojemniku z wodą. Następnie włącz urządzenie i obróć potencjometr regulacji ciśnienia, aż woda zostanie zaciągnięta przez rurę ssącą.
7. Wyłącz urządzenie. Wąż ssący wraz z rurą odprowadzającą zanurz całkowicie w pojemniku z farbą. Zbiornik powinien być wypełniony farbą w przynajmniej ½ pojemności.
8. Włącz agregat. Gdy zobaczysz farbę wydobywającą się z rurki odprowadzającej, skieruj pistolet do kubła na odpady. Zawór pracy obróć do pozycji natrysku. Trzymaj pistolet w tej pozycji, dopóki nie będzie wydobywała się z niego tylko farba. Na koniec zwolnij spust i włącz jego blokadę. W tym momencie agregat jest gotowy do pracy.
Masz dodatkowe pytania, związane z przygotowaniem agregatu malarskiego lub jego prawidłowym użytkowaniem? Skontaktuj się z nami mailowo lub zadzwoń – nasi eksperci odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe.
Zachęcamy również do przeczytania naszych poradników:
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot