+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Obsługa i konserwacja pistoletów malarskich

W profesjonalnych pracach wykończeniowych wysokiej jakości narzędzia odgrywają kluczową rolę. Równie istotna co sprzęt jest technika wykonywania poszczególnych czynności i dbałość o czystość urządzenia. Przeczytaj, jak prawidłowo obsługiwać i konserwować pistolety malarskie, aby wydłużyć ich żywotność i uzyskać możliwie najlepsze efekty prac.

Do czego służą pistolety malarskie?

Pistolety do agregatów możemy podzielić na kilka typów, które różnią się budową, sposobem działania oraz zakresem zastosowań. Szczegółowo ich rodzaje oraz poszczególne parametry przedstawiliśmy w artykule Jak wybrać pistolet do agregatu malarskiego

 

W skrócie możemy powiedzieć, że pistolety malarskie są elementem zestawu natryskowego, który odpowiada za wypuszczanie strumienia farby pod dobranym przez operatora ciśnieniem. Wyróżnia się m.in. pistolety wysokociśnieniowe, niskociśnieniowe, a także pistolety LVLP, które pracują przy bardzo niskim ciśnieniu.

Pistolety malarskie marki WABROTECH
Pistolety malarskie marki WABROTECH

Kupując pistolet, pamiętajmy, że musi on być w stu procentach kompatybilny z naszym agregatem. Co równie ważne, możemy wykorzystywać go wyłącznie z powłokami zalecanymi przez producenta – w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem, które może nie podlegać gwarancji. W przypadku problemów z doborem odpowiedniego rozwiązania zachęcamy do kontaktu – nasi eksperci pomogą Ci wybrać model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

Jak obsługiwać pistolet malarski?

By uzyskać wysokiej jakości wykończenie, niezbędne jest nie tylko zastosowanie farby dobrze dobranej do materiału, ale również jak najlepsze opanowanie techniki malowania. O ile większość dostępnych na rynku pistoletów cechuje podobna konstrukcja, tak zalecamy, by przy zakupie nowego urządzenia dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Znajdziesz w niej informacje, m.in. o rodzaju farb, które mogą być wykorzystywane z danym modelem oraz wskazówki od producenta dotyczące prawidłowej pracy z narzędziem.

 

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem malowania, ustawić właściwe ciśnienie w agregacie. Jego zbyt wysoka wartość będzie powodowała rozpryskiwanie się farby, z kolei zbyt niska może prowadzić do nierównomiernego krycia. Pistolet trzymaj prostopadle do malowanej powierzchni i w odległości około 25-30 cm. Ruchy powinny być płynne i równomiernie, co zapobiegnie powstawaniu smug, zacieków i zgrubień.

 

Przeczytaj także, jak przygotować agregat malarski do pracy.

Malowanie pistoletem malarskim
Pistolet malarski powinniśmy trzymać ok. 25-30 cm od malowanej powierzchni

Jak wyczyścić pistolet malarski? Poradnik WABROTECH

Decydujący wpływ na żywotność naszego pistoletu mają dwa czynniki: prawidłowa technika pracy oraz zabiegi konserwacyjne. W tym poradniku przedstawimy proces prawidłowego czyszczenia pistoletów malarskich na przykładzie dostępnego w naszej ofercie modelu WABROTECH WT730, przeznaczonego do użytku w trudnych warunkach budowlanych i malowania dużych powierzchni z ciśnieniem do 345 bar. Rekomendujemy go w szczególności do użytku z modelami agregatów WT32H, WT51 oraz WT81.

 

Sprawdź, jak prawidłowo wyczyścić pistolet malarski (na przykładzie WT730)

Czyszczenie pistoletu malarskiego WABROTECH WT730 krok po kroku

1. Najlepiej zacząć czyszczenie pistoletu już podczas przepłukiwania agregatu po skończonej pracy. W tym celu należy przepuścić przez niego czyściwo. Jest to tzw. czyszczenie wstępne pozwalające na szybkie usunięcie resztek farby pod ciśnieniem.

2. Odkręć pistolet od węża, a następnie osłonę dyszy i samą dyszę. Opłucz je, usuwając wszelki brud i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. UWAGA: przy osłonie dyszy znajduje się uszczelka – uważaj, by jej nie uszkodzić!

Odkręcanie dyszy malarskiej

3. Odkręć rękojeść. Zobaczysz pod nią filtr siateczkowy. Umyj go dokładnie w czyściwie. Ważne jest, by nie używać do tego rozpuszczalnika ani podobnych substancji – może to doprowadzić do jego uszkodzenia.

Czyszczenie filtra siateczkowego

4. Przystępując do czyszczenia rękojeści, zauważysz znajdującą się w niej sprężynę, która podtrzymuje filtr. Musi ona cały czas pozostać na swoim miejscu. Samą rękojeść oraz korpus pistoletu wyczyść najdokładniej, jak to możliwe, usuwając wszelkie pozostałości po farbie. Następnie całość pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Czyszczenie pistoletu malarskiego

5. Po osuszeniu pistoletu możesz przejść do złożenia go. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy wspomniana wcześniej sprężyna, podtrzymująca filtr siateczkowy, jest na swoim miejscu.

Sprężyna pistoletu malarskiego

6. Filtr siateczkowy włóż tak, by jego przewężenie było skierowane w stronę korpusu pistoletu. Musi dokładnie wpasować się w gniazdo w korpusie. Nieprawidłowe osadzenie może skutkować złym rozprowadzaniem farby. Po upewnieniu się, że całość leży idealnie, wkręć rękojeść.

Wkładanie filtru siateczkowego do pistoletu malarskiego

7. Co z uszczelką, o której wspomnieliśmy na początku? Musi być osadzona tak, by przylegała w stu procentach do dyszy. Nałóż ją na wskaźnik dyszy i włóż do osłony, a następnie załóż dyszę. Jeśli uszczelka będzie nałożona krzywo, dysza nie wejdzie w należyty sposób. Może to skutkować uszkodzeniem jej i przeciekaniem.

Uszczelka pistoletu malarskiego nałożona na wskaźnik osłony

8. W ostatnim kroku dyszę wraz z osłoną dokręć do pistoletu. I gotowe!

Przykręcanie dyszy do pistoletu malarskiego

Jak dbać o pistolet malarski? Najważniejsze zasady konserwacji

Dbanie o pistolet malarski pozwoli Ci znacznie wydłużyć jego żywotność i utrzymać sprawność na niezmiennie wysokim poziomie. Po pierwsze, zalecamy dokładnie mycie go po każdym malowaniu w sposób, jaki opisaliśmy powyżej. Regularnie sprawdzaj stan uszczelek i filtrów, które mogą ulec uszkodzeniu lub naturalnemu zużyciu w trakcie eksploatacji. To samo dotyczy dyszy malarskiej – jej zużycie będzie skutkowało spadkiem jakości nakładanych powłok.

 

Przeczytaj też - Konserwacja agregatu malarskiego po pracy.

 

Po zakończeniu pracy przechowuj pistolet w suchym i chłodnym miejscu, nie narażając go na kontakt z brudem, słońcem lub wilgocią. W przypadku uszkodzenia korpusu lub innych niewymiennych części skontaktuj się ze sprawdzonym serwisem.

Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

1 rok gwarancji

z możliwością rozszerzenia

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot