+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Konserwacja agregatu malarskiego po pracy

Prawidłowe przygotowanie i obsługa urządzenia to nie wszystko. By wydłużyć do maksimum jego żywotność, musimy również zadbać o odpowiednie czyszczenie i przegląd po wykonaniu prac. Jak to zrobić? Zapraszamy do naszego poradnika – w prostych krokach przedstawiamy, jak powinna przebiegać profesjonalna konserwacja agregatu malarskiego.

Jak prawidłowa konserwacja przekłada się na pracę agregatu malarskiego?

Praca w warunkach budowlanych naraża maszyny i narzędzia na duże przeciążenia. Często wyjątkowo intensywna, wielogodzinna eksploatacja, mocno zanieczyszczone otoczenie, wysokie stężenia pyłów, czy często niekorzystne temperatury oddziałują negatywnie na elementy elektroniczne i mechaniczne urządzeń, przyczyniając się do uszkodzeń i awarii.

 

Do negatywnych czynników, na które narażone są agregaty malarskie, należy zaliczyć także sam proces przepływu farby. Jej zasychanie – w szczególności w przypadku powłok o wysokiej gęstości – może doprowadzić m.in. do uszkodzenia pompy, czy pistoletu malarskiego.

 

Systematyczne dokonywanie przeglądów oraz czyszczenie agregatu jest niezbędne, by uniknąć przestojów, czy potencjalnie kosztownych awarii. Pamiętajmy, że zadbany agregat odwdzięczy nam się utrzymywaniem wydajności na wysokim poziomie i zdecydowanie lepszą jakością prac, widoczną w równomiernym kryciu powierzchni.  

 

Sprawdź nasze pozostałe poradniki, dotyczące agregatów malarskich:

Prawidłowa konserwacja agregatu malarskiego po pracy – Poradnik WABROTECH

Kierując się potrzebami naszych klientów, przygotowaliśmy szczegółowy poradnik przedstawiający krok po kroku czynności, które należy przeprowadzić podczas konserwacji agregatu malarskiego.

 

Prace konserwacyjne przeprowadziliśmy na przykładzie modelu WABROTECH WT32H – doskonałego agregatu hydrodynamicznego przeznaczonego do malowania średnich i dużych powierzchni. Materiał przygotowaliśmy w formie materiału wideo i wersji do czytania.

Konserwacja agregatu malarskiego po pracy krok po kroku

1. Przed rozpoczęciem czyszczenia agregatu malarskiego zmniejsz ciśnienie do minimum. Zawór reduktora ciśnienia ustaw w pozycji pionowej. Do mycia agregatu po farbach na bazie wody wykorzystaj wodę z mydlinami. W przypadku farb na bazie rozpuszczalnika zalecamy zastosowanie specjalistycznego płynu.

Przygotowywanie agregatu malarskiego do konserwacji

2. Odepnij wąż odprowadzający farbę i przełóż go na chwilę do osobnego pojemnika. Odkręć rurę ssącą wraz z sitem i włóż do płynu czyszczącego (lub wody z mydlinami).

 

3. Wąż odprowadzający farbę przełóż z powrotem do pojemnika z farbą. Zwiększ ciśnienie do połowy maksymalnego dostępnego zakresu i włącz agregat malarski. Sprawi to, że farba zalegająca w wężu ścieknie z powrotem do pojemnika na farbę.

Usuwanie zalegającej farby w agregacie

4. Wyłącz zasilanie i odkręć pistolet malarski. Trzymaj go nad zbiornikiem na farbę po to, by jej nadmiar mógł swobodnie ścieknąć.  

Płukanie pistoletu malarskiego

5. Skieruj wąż do pojemnika z farbą. Obróć zawór reduktora do pozycji poziomej i ponownie uruchom agregat malarski. Dzięki temu z węża wyciekną resztki farby. Gdy przestanie się ona wydobywać, wyłącz agregat. W pojemniku z płynem czyszczącym dokładnie umyj rurę ssącą wraz z sitem.

 

6. Agregat z podłączoną rurą ssącą, sitem i wężem umieść w pojemniku z czyściwem. Wąż skieruj do zbiornika. Włącz agregat i pozwól na jego pracę do momentu, aż zacznie z niego lecieć czysty płyn płuczący. Następnie ponownie wyłącz agregat.

Płukanie węża agregatu malarskiego

7. Odkręć nakrętkę reduktora wraz z filtrem siateczkowym. Umyj dokładnie paluch reduktora (jeśli występuje) oraz filtr. Po wyczyszczeniu włóż go na swoje miejsce i zakręć reduktor.

mycie reduktora i filtru siateczkowego agregatu

8. Ustaw zawór reduktora do pozycji pionowej. Wymień płyn czyszczący w zbiorniku na czystą wodę i ponownie umieść w nim rurę ssącą z sitem oraz wężem odprowadzającym. Zwiększ ciśnienie do maksimum zakresu i włącz agregat malarski w celu ponownego dokładnego wypłukania obwodów ssącego i odprowadzającego.

Płukanie obwodów ssącego i odprowadzającego agregatu malarskiego

9. Wyłącz agregat i ustaw zawór reduktora do pozycji poziomej. Podłącz pistolet malarski do węża. Następnie ponownie uruchom agregat. Ze skierowanym do zbiornika z wodą pistoletem naciśnij język spustu. Dzięki temu woda ponownie przepłucze wąż i pistolet malarski.

Płukanie pistoletu malarskiego

10. Wyłącz agregat. Odkręć pistolet malarski, wąż i rurę ssącą z sitem ssącym. Odczekaj, aż wszystkie elementy dokładnie wyschną.

 

11. Jeśli urządzenie nie będzie wykorzystywane do pracy przez minimum 14 dni lub w okresie zimowym, zalecamy ponowne przepłukanie agregatu olejem wazelinowym. Pozwoli to zapobiec zamarzaniu i korozji.

 

12. By to zrobić, podłącz rurę ssącą bez sita. Umieść ją razem z wężem odprowadzającym w pojemniku z olejem wazelinowym. Ustaw zawór reduktora w pozycji pionowej i zwiększ ciśnienie do maksymalnego zakresu. Włącz agregat w celu wpuszczenia oleju w obieg. W momencie wydobycia się oleju z rurki wyłącz agregat, by płyn pozostał wewnątrz urządzenia. Pamiętaj, by przed kolejnym użyciem agregatu przeprowadzić ponownie procedurę dokładnego płukania.

Przepłukiwanie agregatu malarskiego olejem wazelinowym

W przypadku pytań związanych z obsługą lub konserwacją agregatów malarskich zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami – zapewniamy szybkie i fachowe wsparcie w pełnym zakresie.

 

Zachęcamy także do przeczytania naszych poradników:

Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

1 rok gwarancji

z możliwością rozszerzenia

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot