Podczas wiercenia zarówno sama wiertnica lub magnesówka, jak i wiertło poddawane są dużym obciążeniom i oddziaływaniu wysokich temperatur, które niosą ze sobą ryzyko uszkodzeń bądź niepoprawnego wykonania otworu. Sprawdź nasze praktyczne porady, dzięki którym poradzisz sobie z najczęstszymi problemami, które mogą pojawić się w trakcie obróbki.
O ile wykonywanie prostych prac wiertarskich nie wymaga specjalistycznej wiedzy, tak fachowa obróbka powierzchni metalowych, czy betonowych będzie wiązała się z koniecznością zadbania o szereg czynników. Niestosowanie się do podstawowych dobrych praktyk może skutkować zniszczeniem wiertła, a także uszkodzeniem obrabianego materiału lub urządzenia wiercącego.
Najważniejszą kwestią podczas wiercenia jest prawidłowy dobór wiertła do konkretnego materiału. Dla przykładu wiertła HSS, służące do obróbki stali, nie mogą być wykorzystywane do wiercenia w betonie, który wymaga zastosowania wierteł z segmentami diamentowymi. W celu wydłużenia żywotności należy regularnie oczyszczać ich powierzchnię i kiedy to możliwe, stosować technikę wiercenia na mokro. Po każdym użyciu powinniśmy ponadto sprawdzać stan krawędzi.
Prędkość obrotowa i nacisk na wiertło muszą być dostosowane do twardości materiału i średnicy otworu, który chcemy wykonać. Pozwoli to nie tylko zapewnić właściwą wydajność wiercenia, ale także zminimalizować ryzyko przeciążenia maszyny.
Poniżej przedstawiamy sześć najczęstszych problemów, z którymi fachowcy najczęściej stykają się podczas wiercenia. Każdemu z nich przypisujemy potencjalne przyczyny oraz sposoby rozwiązania.
Nawet wiertła do betonu, posiadające segmenty diamentowe, mogą ulec złamaniu w trakcie pracy. Najczęściej przyczyną jest zły dobór wiertła do materiału, jego zablokowanie, np. w wyniku zbyt rzadkiego wysuwania z otworu lub zachowanie nieprawidłowego kąta wiercenia. Niewłaściwe ustawienie obrotów i siły wiercenia może być kolejnym potencjalnym powodem – za duża prędkość obrotowa w bardzo twardym materiale będzie generowała zbyt duże siły, oddziałującej na rdzeń wiertła, prowadząc do jego złamania.
W wiertle rurowym również może dojść do złamania segmentu diamentowego. Przyczyną może być ponownie zły dobór wiertła do materiału, źle dopasowana prędkość obrotów, zbyt mocny nacisk lub niespodziewane dogodności w postaci luźnych prętów lub kamieni w źle zawibrowanym betonie. W przypadku wyczucia takiego uszkodzenia zaleca się natychmiastowe zaprzestanie pracy, aby jeden zerwany segment nie uszkodził pozostałych. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach możliwa jest regeneracja wiertła diamentowego.
Do przegrzania wiertła może dojść z kilku przyczyn. Problem ten pojawia się najczęściej przy zbyt dużym nacisku na wiertarkę lub niedopasowaniu rodzaju wiertła do powierzchni i powoduje stępienie powierzchni tnącej.
By uniknąć przegrzania, należy zwracać uwagę na siłę nacisku i robić regularne przerwy. Przy betonie lub twardych metalach warto stosować metodę wiercenia na mokro. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy wiercić w sposób ciągły po 10-20 sekund, a następnie wyjmować wiertło i schładzać je w pojemniku z wodą.
Trzpienie w wiertłach zużywają się w miarę eksploatacji tak samo, jak powierzchnia tnąca. Dochodzi wtedy do deformacji rowków. Przyczyna może leżeć też w zużyciu uchwytu zaciskowego wiertarki lub wiertnicy. W najbardziej niekorzystnym przypadku doprowadzi to do złamania wiertła. By tego uniknąć, warto regularnie sprawdzać stan uchwytów oraz wrzecion i w razie potrzeby przeprowadzić ich wymianę.
Stan krawędzi jest jednym z kluczowych czynników podczas wiercenia – cały proces powinien przebiec w taki sposób, by maksymalnie zmniejszyć ilość zadziorów, czyli pozostałości materiału obrabianego. Wpływają one negatywnie nie tylko na estetykę, ale także bezpieczeństwo (ryzyko skaleczeń) i wydajność procesów produkcyjnych. Badania wykazały, że mogą powodować wzrost kosztów o nawet 30%, między innymi ze względu na utrudnianie prac montażowych. Przyczyną dużych zadziorów jest zazwyczaj źle dobrany posuw lub rodzaj wiertła.
Kształt i ilość wiórów stanowi dla operatora ważną informację na temat przebiegu i jakości wiercenia. W idealnej sytuacji powinny być jak najkrótsze i przypominać kształtem literę "c”. Jeśli wióry są za długie, mogą doprowadzić do zablokowania wiertła i jego uszkodzenia lub zniekształcenia wierconego otworu. By rozwiązać ten problem, wystarczy najczęściej zmniejszyć posuw lub zwiększyć prędkość obrotową.
Kolejny często spotykany problem stanowi iskrzenie szczotek węglowych na komutatorze, które ulegają naturalnemu ścieraniu ze względu na ruch obrotowy silnika – z tego względu producenci często dodają do sprzedawanych przez siebie modeli ich dodatkową parę. W przypadku urządzeń bezszczotkowych problem może leżeć w zwarciu uzwojeń lub uszkodzonych łożyskach, co będzie wymagało skorzystania z usług serwisu.
Co ważne, iskrzenie może być również spowodowane zbyt dużym obciążeniem lub naciskiem – kluczowe jest, by natychmiast przerwać wtedy pracę i schłodzić urządzenie. Jeśli wiertarka lub wiertnica nie została uszkodzona, możemy podjąć próbę dalszego wiercenia po wcześniejszym upewnieniu się o tym, że prędkość obrotowa i średnica wiertła zostały dobrze dobrane do mocy maszyny.
Potrzebujesz niezawodnych elektronarzędzi, wierteł lub akcesoriów do wiercenia? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dostarczamy wysokiej jakości rozwiązania dla branży konstrukcyjnej, budownictwa, mikrofirm, zakładów przemysłowych, a także użytkowników domowych, którzy poszukują trwałych urządzeń dostępnych w niskich cenach.
Przeczytaj także:
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot