By uzyskać perfekcyjne pokrycie farbą, konieczne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie ściany. Usunięcie starych powłok, wyrównanie powierzchni i gruntowanie to kilka czynności, które w tym celu przeprowadzają fachowcy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co należy zrobić przed malowaniem, by efekt spełniał najwyższe standardy.
Prawidłowe przygotowanie ściany przed nałożeniem powłoki to konieczność, niezależnie od wybranej metody aplikacji farby. Ma to na celu zapewnienie idealnej przyczepności materiału – w przeciwnym wypadku ryzykujemy późniejszym łuszczeniem się farby, powstawaniem pęcherzy i nierównomiernym kryciem.
Stare powłoki malarskie, kurz, tłuszcz i nierówności znacząco obniżą jakość oraz trwałość wykończenia. Nawet drobne niedoskonałości, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne, wpłyną na efekt malowania. Te niekorzystne czynniki z pewnością dadzą się we znaki, nawet jeśli do malowania wykorzystujemy agregaty malarskie, znane między innymi z lepszego przylegania powłok, niż tradycyjne wałki i pędzle.
Pierwszym krokiem w przygotowywaniu ściany do malowania jest zawsze usunięcie starych powłok. Jest to niezbędne, by zapewnić nowej farbie odpowiednią przyczepność i uniknąć późniejszego łuszczenia się. Stare warstwy można usuwać za pomocą różnych narzędzi – od szpachelek i skrobaków, po specjalne środki chemiczne.
Jak sprawić, by całość przebiegła sprawnie? Zacznij od nałożenia środka chemicznego do usuwania farb zgodnie z instrukcją producenta i odczekaj określony czas. Następnie, za pomocą szpachelki, delikatnie zeskrob zmiękczoną farbę. W przypadku trudniejszych do usunięcia warstw możesz użyć opalarki, która rozpuści starą powłokę. Pamiętaj, by podczas procesu zachować ostrożność i korzystać z rękawic oraz masek malarskich.
Po usunięciu starych warstw farby ściany wymagają dokładnego umycia, dzięki któremu pozbędziesz się resztek kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu, który powinien skutecznie zetrzeć zabrudzenia. W trudniejszych przypadkach zalecamy użycie specjalistycznych środków czyszczących.
Do mycia ścian najlepiej jest korzystać z miękkiej gąbki, która nie uszkodzi powierzchni. Należy zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, w których najłatwiej gromadzi się brud, np. okolice gniazdek elektrycznych, czy włączników światła. Następnie kilkukrotnie przemyj ściany z detergentu, usuwając jego pozostałości.
Proces wyrównania powierzchni przed malowaniem ma zapewnić właściwą przylepność farby. Należy go rozpocząć od zidentyfikowania wszelkich ubytków, pęknięć i nierówności, a następnie wypełnienia ich przy pomocy masy szpachlowej.
Szpachlowanie przeprowadza się, wypełniając wszystkie dziury i pęknięcia masą szpachlową za pomocą szpachelki. Ważne jest, by nakładać cienkie warstwy i równomiernie rozprowadzać masę, w taki sposób, by zapobiec powstawaniu grudek. Po jej nałożeniu należy odczekać, aż wyschnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Warto wspomnieć, że do nakładania szpachli można wykorzystać agregaty malarsko-szpachlarskie.
Gdy masa szpachlowa jest sucha, należy wyszlifować powierzchnię. Wykorzystuje się do tego papier ścierny o odpowiedniej gradacji, zaczynając od gruboziarnistego i kończąc na najbardziej delikatnych arkuszach. Prace te wykonuj ruchami okrężnymi – pozwoli Ci to uzyskać idealnie gładką, równą powierzchnię. W przypadku większych metraży warto rozważyć zastosowanie szlifierki do gipsu, która znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Po zakończeniu szlifowania dokładnie oczyść ścianę z pyłu przy użyciu odkurzacza lub wilgotnej ściereczki.
Gruntowanie ścian to ostatni etap przygotowywania powierzchni, który pozwala zwiększyć przyczepność powłoki wyrównać chłonność podłoża i zabezpieczyć ściany przed wilgocią i pleśnią. Do tego zadania wykorzystuje się specjalne preparaty gruntujące, dobrane odpowiednio do rodzaju powierzchni i farby.
Aplikacja gruntu jest stosunkowo łatwa. Najpierw należy wymieszać preparat, a następnie nałożyć go równomiernie za pomocą wałka, pędzla lub agregatu. Ważne jest, by gruntować całą powierzchnię ściany i zwracać uwagę na dokładne pokrycie wszystkich miejsc, szczególnie trudno dostępnych narożników i krawędzi.
W zależności od produktu gruntowanie może wymagać nałożenia jednej lub dwóch warstw. Pomiędzy nimi należy odczekać przez określony przez producenta czas, najczęściej kilka godzin. Prawidłowo nałożony grunt tworzy jednolitą, matową powierzchnię ściany, która po wyschnięciu jest gotowa do pomalowania.
Pamiętaj, by przed malowaniem zaopatrzyć się w sprzęt ochronny. Maski przeciwpyłowe, rękawice i okulary ochronne zabezpieczą Cię przed pyłem, oparami farby i chemikaliami. Zadbaj również o odpowiednią wentylację pomieszczenia, co pomoże w szybszym wysychaniu powłoki i zminimalizuje szanse na wdychanie szkodliwych związków przez osoby znajdujące się w pobliżu. Dokładnie zabezpiecz wszystkie powierzchnie, które nie mają być malowane, za pomocą taśm i folii.
Upewnij się, że wszystkie narzędzia, takie jak wałki, pędzle i agregat są w dobrym stanie i gotowe do użycia. Zadbanie o te detale pozwoli Ci przejść przez prace sprawnie i bezpiecznie, i w efekcie osiągnąć zadowalające efekty.
Sprawdź pozostałe poradniki malarskie, stworzone przez nasz zespół:
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot