Wydajność, jakość i wygoda – to pierwsze spośród wielu zalet natryskowego nakładania farb, wymienianych przez fachowców, zajmujących się kryciem zarówno małych, jak i dużych powierzchni. Zapraszamy do skorzystania z kompletnego poradnika, poświęconego podstawom malowania natryskowego, przygotowanego przez specjalistów z WABROTECH i odpowiadającego na najważniejsze pytania.
Chcąc zdefiniować malowanie natryskowe, możemy przedstawić je jako metodę nakładania powłok, która polega na wyrzucaniu drobinek materiału pod wpływem ciśnienia, osiadających następnie na powierzchni. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku powierzchni porowatych i o nieregularnych kształtach, pozwalając na zdecydowanie dokładniejsze docieranie farby do trudno dostępnych zakamarków.
Do malowania natryskowego niezbędny jest zestaw składający się z agregatu, pistoletu malarskiego, węża ciśnieniowego oraz dyszy dostosowanej do gęstości i struktury nanoszonego materiału. Pod względem sposobu natrysku agregaty malarskie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy, których charakterystykę rozwiniemy w dalszej części artykułu:
Sposób, w który farba nanoszona jest podczas malowania natryskowego, niesie ze sobą szeroką paletę zalet. Pierwszą i najbardziej widoczną z nich będzie oszczędność czasu – w porównaniu do tradycyjnego nakładania wałkiem agregat jest w stanie pokryć zakładany metraż w o wiele krótszym czasie, czyniącym niebagatelną różnicę zwłaszcza podczas krycia dużych powierzchni. Za skróceniem czasu pracy idzie znaczne ograniczenie zużycia materiału, zależne przede wszystkim od rodzaju natrysku oraz umiejętności operatora.
Pod względem dokładności prac malowanie natryskowe po raz kolejny zdecydowanie dominuje nad innymi sposobami pracy. Trzymając pistolet w odpowiedniej odległości – najczęściej 15-30 cm – możemy być pewni dokładnego krycia oraz braku powstawania zacieków nawet na nierównych powierzchniach. Efekt ten jest w szczególności widoczny podczas malowania elewacji, czy drobnych detali i trudniej dostępnych przestrzeni, w których wałki i pędzle okazują się nieskuteczne. W rezultacie otrzymujemy o wiele bardziej satysfakcjonujący efekt, zarówno pod względem wizualnym, jak i jego późniejszej trwałości.
Wady? Przede wszystkim konieczność zakupu sprzętu (nie zawsze taniego) i akcesoriów do agregatów. Całość powinna być dobrana pod kątem rodzaju powłok, które chcemy nakładać. Czynność tę najlepiej skonsultować z doświadczonymi fachowcami. W dłuższej perspektywie – zwłaszcza jeśli prowadzimy firmę – oszczędności wynikające z mniejszych strat czasu i materiału będą jednak przeważały nad ceną urządzenia, likwidując przy tym konieczność wożenia ze sobą rozbudowanego zestawu wałków i pędzli.
Jak wspomnieliśmy, wyróżniamy trzy podstawowe metody malowania natryskowego. Pierwszą z nich jest natrysk niskociśnieniowy HVLP (High Volume Low Pressure). Polega on na rozprowadzaniu farby z wykorzystaniem powietrza o niskim ciśnieniu, do maksymalnie 0,9 bar. Do nakładania wykorzystuje się pistolety natryskowe ze wbudowanym silnikiem lub system z turbiną HVLP. Natrysk pod niskim ciśnieniem sprawdza się przede wszystkim w użyciu z lekkimi farbami lub lakierami i nie pozwala na pracę z materiałami o dużej lepkości. Na ogół stosuje się go do malowania listew wykończeniowych, ram okiennych, części samochodowych i innych drobnych elementów, gdzie liczy się nie duża powierzchnia krycia, a delikatny strumień. W porównaniu do malowania wałkiem ten typ natrysku pozwala na zaoszczędzenie około 30% materiału.
Drugi sposób – natrysk pneumatyczny, nazywany też powietrznym – także polega na wykorzystaniu powietrza w formie nośnika materiału, jednak ciśnienie pracy jest w nim znacznie wyższe, w granicach 3-6 bar. Technika ta niesie ze sobą dwie wady – po pierwsze, nadaje się wyłącznie do rzadkich powłok, co sprawia, że wykorzystywana jest najczęściej w lakiernictwie. Po drugie, podczas wydostawania się farby i powietrza z pistoletu dochodzi do powstania mgiełki, co przekłada się na większe straty (choć wciąż mniejsze, niż dla tradycyjnych metod) i konieczność lepszego zabezpieczenia okolic stanowiska malarskiego. Z tych powodów na ogół nie stosuje się go dziś do malowania dużych powierzchni.
Wreszcie dotarliśmy do najczęściej wykorzystywanego przez specjalistów z branży budowlanej i konstrukcyjnej natrysku hydrodynamicznego, rozwiązującego bolączki dwóch poprzednich rozwiązań. Agregaty tego typu wydmuchują farbę pod bardzo wysokim ciśnieniem, nawet 250 bar, jednak bez wykorzystania powietrza. To z kolei przekłada się na brak emisji mgiełki, z którą muszą się liczyć posiadacze agregatów pneumatycznych oraz możliwość nakładania gęstych powłok, oferując przy tym znaczne skrócenie czasu trwania prac i oszczędność materiału wyższą o 20-30%. O ile ich cena jest wyższa poprzedników, tak tempo krycia dużych powierzchni, niezmiennie wysoka jakość pracy oraz duża uniwersalność czynią z nich pierwszy wybór dla większości fachowców.
Przeczytaj też, jakich narzędzi malarskich potrzebują fachowcy.
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przed przystąpieniem do malowania natryskowego, jest dokładne zabezpieczenie sąsiednich powierzchni – zwłaszcza przy pracy z agregatami pneumatycznymi – taśmą malarską, folią i oznaczeniami. Nie można zapomnieć o środkach ochrony osobistej w postaci okularów, maski i rękawic. Profesjonalne firmy stawiają na zakup specjalnych kombinezonów, chroniących całe ciało. Pamiętaj, że powierzchnia, którą będziesz pokrywał farbą, musi być wolna od zabrudzeń i wilgoci.
Malując po raz pierwszy z wykorzystaniem agregatu, wskazane jest przećwiczenie prawidłowej pracy z pistoletem, wykonując próbę na kawałku kartonu. Pozwoli to także sprawdzić prawidłowość doboru ciśnienia. Sam pistolet malarski należy trzymać w odległości 15-30 cm od powierzchni. Rękę powinniśmy prowadzić po linii prostej, nie usztywniając nadgarstka, co pozwoli uzyskać regularne krycie. Nie mniej istotne będzie oszacowanie ilości potrzebnej farby – w przypadku natrysku przerywanie prac jest niezalecane z uwagi na możliwość powstawania plam.
Po zakończeniu należy obowiązkowo wyczyścić głowicę, dyszę oraz filtry pistoletu malarskiego. W zależności od rodzaju farby używa się w tym celu wody lub rozpuszczalnika. W drugim z przypadków ważne jest, by pamiętać o zadbanie o uszczelki i inne miękkie elementy – przy zbyt długim kontakcie z rozpuszczalnikiem może dojść do ich uszkodzenia. Na końcu całość odstawiamy do wysuszenia. Czynności te powinny być powtarzane po każdym malowaniu natryskowym – w przeciwnym wypadku ryzykujemy spadkiem wydajności lub uszkodzeniem osprzętu.
Najważniejszy w malowaniu natryskowym będzie właściwy dobór agregatu do rodzaju wykonywanych prac. Kwestię tę szerzej poruszyliśmy w naszym poradniku o parametrach technicznych agregatów malarskich. Wybór niewłaściwego urządzenia może skończyć się brakiem możliwości pracy z określonymi rodzajami powłok lub niewystarczającą efektywnością. W przypadku problemów z wyborem bądź braku pewności, najlepszym wyjściem będzie skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą.
Właściwy dobór farby do agregatu będzie wpływał na twoje możliwości pracy. Większość agregatów malarskich hydrodynamicznych dostępnych na rynku, nie pozwala na używanie farb typu baranek lub środków strukturalnych (z drobinami). Agregaty o niskiej mocy mogą nie nadawać się do pracy z gęstymi materiałami. W skrajnych przypadkach błędny dobór może skończyć się uszkodzeniem maszyny. Identycznie należy postępować w kwestii doboru dyszy malarskiej – musi być dopasowana pod kątem zaleceń producenta farby. O ile w Internecie znajdziemy poradniki, które mają nam pomóc dobrać ją samodzielnie, tak metoda ta nie zawsze przynosi spodziewane efekty.
Przeczytaj także:
Ostatecznie to właśnie trzy powyższe kwestie, a także praktyka i odpowiednia konserwacja sprzętu, będą odgrywały największą rolę w jakości i efektywności malowania natryskowego. Łatwość w osiągnięciu w pełni zadowalających klienta rezultatów, wydajność i oszczędności są jednak tego całkowicie warte.
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot