Wybór odpowiedniego agregatu malarskiego jest kluczowy dla uzyskania wymaganej efektywności i jakości prac. Wśród dostępnych na rynku modeli hydrodynamicznych możemy spotkać się z dwoma tytułowymi rodzajami – agregatami tłokowymi i membranowymi. W tym artykule odpowiadamy, jakie są ich największe zalety oraz wady i doradzamy, które będą lepszą opcją.
Trudno nie zauważyć, że wśród profesjonalistów agregaty malarskie tłokowe zajmują szczególne miejsce. Ich zasada działania polega na wykorzystaniu mechanizmu tłoka do pompowania farby. Jego ruch zasysa farbę z pojemnika i następnie wypycha ją pod wysokim ciśnieniem przez wąż i pistolet natryskowy. W połączeniu z precyzyjnymi systemami sterowania ciśnieniem daje nam to gwarancję wysokiej jakości krycia oraz ograniczenia ryzyka powstawania zacieków do minimum.
Główną zaletę agregatów tłokowych stanowi ich wydajność przy pracy z gęstymi farbami, np. emaliami, lakierami, czy farbami akrylowymi – pod tym kątem radzą sobie zdecydowanie lepiej od konkurencyjnych urządzeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je wraz z lżejszymi materiałami, takimi jak farby lateksowe, winylowe, czy impregnaty. Agregaty tłokowe zachowują efektywność niezależnie od rodzaju powłoki.
W przeciwieństwie do modeli tłokowych agregaty membranowe opierają swoje działanie na oscylującej membranie, która generuje ciśnienie potrzebne do przepompowania farby. Porusza się ona naprzemiennie w górę i w dół, zapewniając delikatne i precyzyjne rozprowadzanie materiału, co jest kluczowe w aplikacjach wymagających szczególnego wyczucia i delikatności.
Największą zaletę agregatów membranowych jest więc ich zdolność do efektywnej pracy z farbami o niskiej lepkości, np. lateksowymi czy wodnymi. Dużą zaletę stanowi również lżejsza i bardziej poręczna konstrukcja, która ułatwia transport i obsługę na ograniczonych przestrzeniach. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wykażą się one zbyt wysoką efektywnością podczas pracy z gęstymi materiałami.
Agregaty tłokowe i membranowe dzielą spore różnice, które mają wpływ na ich charakterystykę pracy oraz zakres potencjalnych zastosowań. W poniższej tabeli przedstawiliśmy w skrócie najważniejsze z nich, które musimy uwzględnić, szukając urządzenia do swojej firmy.
Cecha |
Agregaty tłokowe |
Agregaty membranowe |
Zasada działania |
Mechanizm generujący ciśnienie poprzez rytmiczny ruch tłoka |
Oscylująca membrana, która generuje ciśnienie przez ruch w górę i w dół |
Rodzaje farb |
Wysoka efektywność przy pracy z gęstymi powłokami (np. emalie, lakiery, farby epoksydowe) |
Najwyższa efektywność przy powłokach o niskiej lepkości. Spadek wydajności przy gęstych materiałach |
Wytrzymałość i zużycie |
Wymagają regularnego serwisowania. Wytrzymałe w kontakcie z ciężkimi materiałami |
Wymagają dokładnego czyszczenia. Mniej wytrzymałe na ciężkie farby |
Mobilność |
Większe i cięższe konstrukcje, mimo to stosunkowo proste w przenoszeniu |
Lżejsze i bardziej mobilne, na ogół łatwiejsze w transporcie |
Zastosowanie |
Odpowiednie zarówno do mniejszych, jak i dużych projektów |
Dobre do mniejszych prac, które wymagają precyzji |
Rozważając zakup agregatu malarskiego, modele tłokowe wyłaniają się jako solidna inwestycja w sytuacji, gdy zależy nam na realizacji dużych, często zróżnicowanych pod kątem wymagań projektów. Ich wszechstronność sprawia, że bez problemu poradzą sobie zarówno z lekkimi powłokami, jak i farbami emaliowymi, czy materiałami specjalistycznymi. Wysoka wydajność montowanych w nich pomp oraz zdolność do pracy pod wysokim ciśnieniem przekładają się na możliwość bezproblemowego, równomiernego krycia dużych powierzchni.
Agregatami malarskimi tłokowymi, które możemy zarekomendować, są między innymi agregaty WABROTECH WT40H oraz WABROTECH WT20i.
Agregaty malarskie tłokowe rekomendujemy więc przede wszystkim specjalistom oraz firmom realizującym zlecenia na dużą skalę. Ich efektywność w szybkim aplikowaniu farb przekłada się bezpośrednio na oszczędność czasu i materiałów. Wytrzymała, solidna konstrukcja zapewnia długotrwałą wydajność nawet w wymagających warunkach.
Z kolei agregaty malarskie membranowe sprawdzą się w przypadku firm, które przeprowadzają przede wszystkim lżejsze prace lub przy wykorzystaniu farb o niskiej lepkości. Z tego względu często stosowane są przez firmy, które zajmują się malowaniem lub wykańczaniem wnętrz, w których nie zachodzi potrzeba wykorzystywania gęstych powłok.
Modele wykorzystujące ruchome membrany będą również doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę i mobilność. Ich lżejsza konstrukcja ułatwia transport i manewrowanie urządzeniem, co w wielu przypadkach okaże się niezbędne. Należy także podkreślić bardzo niskie zużycie materiału, zapewniane przez mechanizm membranowy, co odgrywa szczególnie ważną rolę w realizacji projektów z ograniczonym budżetem.
Wybór odpowiedniego sprzętu malarskiego nie jest najłatwiejszą sprawą – szczególnie jeśli musimy operować w sztywnych ramach finansowych. W przypadku problemów z doborem rozwiązania, dopasowanego do Twoich potrzeb, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami WABROTECH, którzy na bazie swojego wieloletniego doświadczenia doradzą Ci najlepszy agregat malarski.
Przeczytaj też:
Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!
4.9 / 5
(119 opinii)
4.9 / 5
(97 opinii)
99,7%
(295 opinii)
100% poleca
(2 opinie)
Darmowa dostawa od 1000 zł
nie dotyczy palet
2 lata gwarancji
szczegóły na karcie produktu
Serwis D2D
naszych towarów
Szybkie płatności
bezpieczne transakcje
30 dni
na zwrot