+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Agregaty malarskie – najczęstsze pytania

Chcąc przeprowadzać w pełni profesjonalne, dokładne prace malarskie, zakup odpowiedniego agregatu okaże się niezbędny. W tym poradniku odpowiadamy wyczerpująco na najczęściej zadawane przez klientów pytania, związane z tymi urządzeniami, a także samym procesem malowania za ich pomocą.

Czy malowanie agregatem jest trudne?

Jak w przypadku pracy każdym elektronarzędziem, także i agregaty malarskie wymagają pewnej wprawy, by osiągnąć pożądaną jakość krycia. Na szczęście ich obsługa jest prostsza, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Sam proces aplikowania farby także nie powinien sprawiać nam trudności. Kluczem do sukcesu jest praktyka oraz zachowanie podstawowych zasad: dobór właściwej farby i dyszy, ustawienie ciśnienia oraz trzymanie pistoletu malarskiego w odpowiedniej odległości od krytej powierzchni.

 

Przed rozpoczęciem pracy z agregatem malarskim zalecamy podjęcie kilku prób na nieistotnych elementach, np. kartonach lub ścianach, z których będziesz zrywać tynk. W ten sposób nauczysz się prawidłowego manewrowania urządzeniem i uzyskiwania równomiernego krycia na całej powierzchni. Ostatecznie, po nabyciu odrobiny wprawy, malowanie za pomocą agregatu wykaże się wielokrotnie lepszą jakością i szybkością, niż w przypadku użycia tradycyjnych wałków i pędzli.

Jakich farb można używać w agregacie malarskim?

Agregaty malarskie od dobrych producentów wyróżnia duża wszechstronność – mogą być z powodzeniem używane do różnych rodzajów pokryć, m.in. takich jak:

  • farby emulsyjne – czyli farby wodne stosowane najczęściej do malowania ścian i sufitów,
  • farby akrylowe – farby na bazie wody cechujące się krótkim czasem schnięcia, odpornością na blaknięcie i działanie warunków atmosferycznych,
  • farby lateksowe – farby na bazie wody odporne na wilgoć i pleśń,
  • farby olejne – na bazie oleju. Charakteryzują się dużą trwałością i dają gładkie, lśniące wykończenie,
  • lakiery – do malowania wszystkich elementów, które wymagają wysokiej jakości wykończenia, odpornego na zarysowania.

Pamiętaj, że agregat malarski może być używany wyłącznie z farbami dopuszczonymi przez producenta. Zastosowanie niedozwolonego materiału może skutkować utratą gwarancji.

 

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze agregaty malarsko-szpachlarskie, pozwalające na nakładanie mas szpachlowych. Stanowią one doskonały wybór dla fachowców, którzy przeprowadzają kompleksowe prace budowlane i wykończeniowe, pozwalając oszczędzić czas potrzebny na wykonanie zlecenia do minimum.

Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT85
Agregat malarsko-szpachlarski WABROTECH WT85

Ile farby potrzeba przy malowaniu agregatem?

Jedną z największych zalet agregatów malarskich jest oszczędność materiału – ilość farby, której będziemy potrzebowali do skutecznego i dokładnego pokrycia powierzchni, będzie mniejsza, niż w przypadku malowania wałkiem.

Agregat malarski - mieszanie farby
Malowanie agregatem malarskim pozwala znacznie ograniczyć zużycie farby

Ilość farby potrzebnej do malowania agregatem zależy od wielkości powierzchni malowania i wydajności farby, określonej przez jej producenta, a także pojemności agregatu. Dla przykładu, jeśli litr wybranej przez Ciebie farby pokrywa według danych ok. 10 m2, a pojemność agregatu wynosi 5 l, to cały zbiornik powinien pozwolić Ci na pomalowanie 50 m2 powierzchni. Pamiętaj jednak, że są to wartości średnie – w niektórych przypadkach konieczne może okazać się nałożenie dwóch warstw, podwajając ilość potrzebnej farby. Z drugiej strony, dysponując dobrą powierzchnią i pracując umiejętnie, faktyczne zużycie materiału może być niższe, niż będzie to wynikać ze wstępnych kalkulacji.

Jaki agregat malarski tłokowy czy membranowy?

W agregatach membranowych farba transportowana jest do pistoletu za pomocą pompy ze sprężystą membraną, wprawianej w ruch za pomocą silnika, tłoku lub elektromagnesu. Ich dużą zaletą jest prosta budowa, która przekłada się na niską awaryjność oraz mniejsze wymiary. Musimy jednak liczyć się z większym zużyciem energii ze względu na ciągłą pracę pompy, a także mniejszą mocą ssącą. Tego typu agregaty okażą się jednak w zupełności wystarczające do prostszych prac, np. malowania ścian wewnątrz mieszkań.

 

Agregaty malarskie tłokowe są urządzeniami do zastosowań profesjonalnych. Ich serce stanowi tłok (lub kilka tłoków), który precyzyjnie przenosi materiał. Urządzenia te cechują się najwyższą wydajnością i energooszczędnością, dzięki czemu sprawdzają się szczególnie dobrze podczas wymagających prac na dużych powierzchniach, takich jak elewacje, czy ściany w budynkach wielkopowierzchniowych.

 

Przeczytaj więcej o tym, jaki agregat malarski wybrać - tłokowy czy membranowy?

Czy rozcieńczać farbę do agregatu?

To, czy farba powinna zostać rozcieńczona przed użyciem w agregacie, zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju agregatu i farby, a także charakterystyki prac, które chcemy wykonać. Większość farb wodnych, np. emulsyjnych i akrylowych, nie wymaga rozcieńczania. Przy gęstych farbach – np. olejnych – rozcieńczenie może okazać się niezbędne, by nie doprowadzić do zatkania urządzenia i zagwarantować równe krycie.
 

Wiele zależy od konkretnego agregatu malarskiego. Modele o większej mocy na ogół doskonale radzą sobie z gęstszymi farbami, nie wymagając rozcieńczania. W przypadku wątpliwości zalecamy sprawdzenie instrukcji producenta, zarówno farby, jak i samego agregatu.

Jakim ciśnieniem malować ściany?

Dobranie właściwego ciśnienia w agregacie jest kluczowe do uzyskania równomiernego i profesjonalnego wykończenia. Jego zbyt niska wartość będzie prowadzić do nierównego pokrycia i powstawania przebić. Zbyt wysokie ciśnienie może powodować natomiast rozbryzgiwanie farby i pojawienie się widocznych nieestetycznych zgrubień.

 

O tym, jakiego dokładnie ciśnienia powinieneś używać, będzie decydował rodzaj farby, rozmiar dyszy w pistolecie natryskowym oraz odległość od powierzchni, które malujesz. Informacja o pożądanej wartości, którą należy ustawić na agregacie, powinna znajdować się w karcie technicznej przygotowanej przez producenta farby. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybraliśmy prawidłową wartość, warto rozpocząć pracę od niskiego ciśnienia i stopniowo zwiększać je, aż do osiągnięcia pożądanego efektu na powierzchni próbnej. Pamiętaj, że praca z agregatem malarskim to swego rodzaju rzemieślnictwo – wymaga praktyki i eksperymentowania, by osiągnąć odpowiedni rezultat.

System regulacji ciśnienia w agregacie WABROTECH WT32H
System regulacji ciśnienia w agregacie WABROTECH

Jak przygotować powierzchnię do malowania agregatem malarskim?

Przed przystąpieniem do malowania agregatem, należy zadbać o dokładne wykończenie powierzchni. Poniższa lista przedstawia podstawowe kroki, które należy podjąć:

  1. Oczyszczenie powierzchni – usuń kurz, tłuszcz i innych zbrudzenia, które mogłyby wpłynąć negatywnie na przyczepność farby.
  2. Sprawdzenie i poprawienie nierówności – dokładnie sprawdź powierzchnię pod kątem pęknięć, dziur lub innych uszkodzeń. Wszystkie niedoskonałości napraw za pomocą masy szpachlowej lub innego materiału.
  3. Szlifowanie powierzchni – niezbędne po dokonaniu poprawek. Malowana powierzchnia powinna być możliwie jak najgładsza – zapewni to lepszą przyczepność farby.
  4. Maskowanie – dokładnie zabezpiecz stanowisko pracy i wszystkie elementy niemalowane. Wykorzystaj folie ochronne i taśmy malarskie.

Przeczytaj więcej - Jak przygotować ścianę do malowania?

Jakie środki ochrony są wymagane podczas pracy z agregatem?

Podczas pracy z agregatem malarskim powinieneś obowiązkowo zakładać okulary ochronne – farba rozpylana pod ciśnieniem może łatwo przedostać się do oczu. To samo dotyczy maski ochronnej, która zabezpieczy Twoje drogi oddechowe przed cząsteczkami farby – często toksycznymi dla organizmu. W przypadku pracy w ciasnych pomieszczeniach warto również wyposażyć się w ochronniki na uszy. By chronić dłonie przed bezpośrednim kontaktem z farbą, ubieraj rękawice – zwłaszcza jeśli materiał, który wykorzystujesz, zawiera rozpuszczalniki, które mogą mocno podrażnić skórę. Do zabezpieczenia odzieży zalecamy zakup dobrego kombinezonu malarskiego.

Czy agregatem malarskim można malować sufity?

Agregaty malarskie są najbardziej efektywną metodą malowania sufitów. Dzięki nim pokrycie ich jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku malowania wałkiem lub pędzlem, szczególnie na dużych powierzchniach. Fachowcy często przeprowadzający tego typu prace, wykorzystują najczęściej pistolety malarskie o specjalnej konstrukcji, która ułatwia malowanie w płaszczyźnie pionowej.

Pistolet do agregatu do malowania sufitów WABROTECH WT250
Pistolet do malowania sufitów WABROTECH WT250
Jak dobrać dyszę do agregatu malarskiego?

Analizując karty produktowe agregatów malarskich, możesz spotkać się z parametrem minimalnego oraz maksymalnego rozmiaru dyszy malarskiej. Element ten musi być dobrany do rodzaju farby, której zamierzasz użyć. W przypadku dysz malarskich WABROTECH możesz sugerować się poniższą rozmiarówką przygotowaną przez naszych specjalistów. Jednak najbardziej odpowiedni rozmiar dyszy można znaleźć w karcie technicznej konkretnej farby.

  • 0,008-0,013” – farby poliwinylowe, gruntowe,
  • 0,015” – farby olejne, farby gruntujące,
  • 0,017” – farby akrylowe, lateksowe,
  • 0,021” – gęste farby lateksowe,
  • 0,025” – farby silikonowe.

 

Szukając dyszy malarskiej, możesz również natrafić na oznaczenia w postaci trzech cyfr. Pierwsza z nich oznacza kąt natrysku, z kolei dwie następne – średnicę. Analogicznie, dysza 621 oznacza model o kącie natrysku 60 stopni i średnicy 0,021”.

 

Przeczytaj więcej - Jak dobrać dyszę malarską do farby?

Pistolet do agregatu malarskiego z dyszą WABROTECH - prezentacja
Dyszę malarską do pistoletu należy zawsze dobierać pod kątem gęstości farby
Jak długo schnie farba nałożona agregatem malarskim?

Czas schnięcia farby nałożonej agregatem malarskim zależy między innymi od jej rodzaju. Farby na bazie wody zwykle wysychają w ciągu kilku godzin, jednak do pełnego utwardzenia mogą potrzebować całej doby. Farby olejne potrzebują znacznie więcej czasu na wyschnięcie. O ile mogą wydawać się suche w dotyku po ok. 6-8 godzinach, tak ich utwardzenie może zająć nawet do 48 godzin. Pamiętaj, że proces suszenia przebiega wolniej w warunkach niskiej temperatury lub wysokiej wilgotności powietrza.

Jak myć agregat malarski? W jaki sposób dbać o agregat?

Prawidłowa konserwacja agregatu malarskiego jest kluczowa dla utrzymania jego wydajności i trwałości. Po pierwsze, po każdym użyciu powinieneś dokładnie myć urządzenie z pozostałości farby – dotyczy to zarówno zbiornika na materiał, jak i dyszy malarskiej oraz węży. Farby wodne na ogół można łatwo usunąć za pomocą wody i mydła. Do usunięcia farb olejnych konieczne mogą okazać się specjalne rozpuszczalniki wraz z płynami czyszczącymi.

 

By ograniczyć awaryjność agregatu do minimum, poddawaj go regularnym kontrolom i konserwacji. Sprawdzaj stan dysz, pistoletu, węży i innych elementów eksploatacyjnych. Niektóre modele mogą wymagać stosowania specjalnego płynu zapobiegającego korozji, a także smarowania. Informację o tym, kiedy i w jaki sposób przeprowadzać te zabiegi, znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.  Dowiedz się więcej o konserwacji agregatu malarskiego po pracy.

 

Przeczytaj także:

Opinie o WABROTECH

Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!

Logo Google

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(119 opinii)

sprawdź opinię w Google
Logo Ceneo

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(97 opinii)

sprawdź opinię w Ceneo
Logo Allegro

99,7%

Kciuk w górę - ikona

(295 opinii)

sprawdź opinię w Allegro
Logo Facebook

100% poleca

 (2 opinie)

sprawdź opinię na Facebook
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

2 lata gwarancji

szczegóły na karcie produktu

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot