+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Najczęstsze problemy z agregatami malarskimi

Nawet najlepsze urządzenie może czasami szwankować. Dotyczy to także agregatów malarskich, które – choć wyjątkowo niezawodne – również mogą okazyjnie przysporzyć pewnych problemów podczas eksploatacji. W tym artykule zajęliśmy się najczęstszymi spośród nich – poznaj ich przyczyny i możliwe rozwiązania.

Najczęstsze przyczyny awarii agregatów malarskich

Agregaty malarskie to urządzenia poddawane zwykle intensywnej eksploatacji, często w trudnych warunkach budowlanych. Duże zapylenie, niekorzystne temperatury, czy przypadkowe odpryski i uderzenia mechaniczne to jedynie kilka z czynników wywierających niekorzystny wpływ na ich elementy konstrukcyjne.

 

Przepływ farby pod dużym ciśnieniem jest wymagający dla elementów, takich jak zawory, węże, pistolety, filtry, czy pompy. Jak łatwo się domyślić, wielu usterek możemy uniknąć, przykładając uwagę do regularnej konserwacji. Jeśli o to nie zadbamy, wewnątrz agregatu będą zalegać cząsteczki materiału, które będą stopniowo zmniejszać wydajność i unieruchamiać urządzenie. Przeczytaj – Konserwacja agregatu malarskiego po pracy.

 

Najczęściej w agregatach malarskich spotkamy się z awarią pompy, tłoka, filtrów pompy, uszczelek, zaworów lub dysz. W wielu przypadkach, zamiast próbować naprawy na własną rękę, zalecamy zwrócenie się o pomoc do profesjonalnego serwisu lub skorzystania z gwarancji. Brak fachowej wiedzy może doprowadzić do nieprawidłowego działania, skutkującego trwałym uszkodzeniem urządzenia lub spowodowaniem niebezpieczeństwa dla operatora.

Agregat malarski WABROTECH w serwisie
W niektórych przypadkach skorzystanie z usług serwisu może okazać się niezbędne

Pamiętajmy również, że choć praca z agregatem malarskim jest łatwa – oraz znacznie skuteczniejsza i szybsza, niż w przypadku tradycyjnych metod – to wymaga ona pewnej wprawy, by uzyskać doskonałe efekty. Źródłem wielu awarii lub nieprawidłowego działania może okazać się wykorzystywanie niewłaściwych farb, dlatego pamiętajmy, by do pracy z konkretnym modelem wykorzystywać wyłącznie materiały malarskie zalecone przez producenta w dokumentacji technicznej.

 

W dalszej części poradnika przedstawiamy najczęstsze problemy, zgłaszane przez użytkowników agregatów, ich potencjalne przyczyny oraz sposoby rozwiązania. Podjęliśmy się analizy zarówno problemów konstrukcyjnych, jak i tych wynikających z błędnej techniki malowania.

Agregat malarski nie zasysa farby

Tytułowy problem jest jednym z najczęściej występujących i niestety najbardziej obszernych, bo przyczyn niezasysania farby przez agregat może być wiele. Jedną z często spotykanych jest zatkanie filtra lub dyszy wymagające oczyszczenia lub wymiany elementu. Zdarza się również, że farba, której planujemy użyć, jest zbyt gęsta, wymagając od nas zastosowania odpowiedniego rozpuszczalnika. Musimy jednak pamiętać, że należy wykorzystywać wyłącznie produkty dopuszczone przez producenta w instrukcji obsługi – w przeciwnym wypadku ryzykujemy utratą gwarancji.

 

Jednym z powodów niezasysania farby przez agregat mogą być nieszczelności w systemie ssącym wynikające np. z uszkodzenia przewodów. Do lokalizacji źródła problemu może być w takim przypadku konieczna pomoc serwisu. Najpoważniejszą usterką, mogącą być przyczyną, jest uszkodzona lub zużyta pompa, która nie jest w stanie wygenerować niezbędnego ciśnienia. W takiej sytuacji niezbędna okaże się jej naprawa lub wymiana.

Agregat malarski nie utrzymuje zadanego ciśnienia

Przyczyną problemów z utrzymaniem ciśnienia w agregacie malarskim może być uszkodzony regulator wymagający specjalistycznej naprawy lub wymiany. Ponownie przyczyną może okazać się zatkanie filtrów, dyszy lub przewodów, a także zbyt gęsta farba. Jeśli wraz ze zbyt niskim ciśnieniem w agregacie zauważysz wycieki farby, za awarię mogą odpowiadać uszkodzone lub zużyte uszczelki. Kłopoty z niedostateczną wartością ciśnienia obserwuje się również w przypadku uszkodzenia pompy.

Agregat malarski WABROTECH WT28 - panel elektronicznej regulacji ciśnienia
Przyczyną nieutrzymywania ciśnienia może być uszkodzony regulator

Pompa agregatu pracuje, gdy jest wyłączona

W sytuacji, gdy pompa agregatu pracuje, nawet gdy jest wyłączona, sprawcą może okazać się uszkodzony układ elektryczny, wymagający skorzystania z usług wykwalifikowanego elektryka lub serwisu technicznego. Za prawdopodobną przyczynę możemy uznać również błąd przekaźnika lub sterownika. Zdarza się – zwłaszcza w przypadku intensywnych prac – że uszkodzeniu ulega przycisk ON/OFF, który w konsekwencji nie rozłącza poprawnie obwodu elektrycznego.

Agregat malarski przegrzewa się

Przegrzewanie się agregatu malarskiego powinno stanowić dla operatora ważny sygnał alarmowy, którego zignorowanie może doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Za zbyt wysoką temperaturę pracy odpowiada najczęściej nadmierne użytkowanie bez przerw niezbędnych do schłodzenia pompy lub uszkodzenie układu chłodzenia wymagające kontaktu z serwisem. Do czynników powodujących przegrzewanie się urządzenia, zaliczymy ponadto:

  • niewystarczające smarowanie,
  • zatkanie filtrów,
  • zbyt wysoką temperaturę otoczenia.

Farba zastyga wewnątrz agregatu malarskiego

Za zastyganie farby wewnątrz zbiornika w agregacie malarskim odpowiadają najczęściej zbyt długie przerwy podczas malowania, przechowywanie urządzenia lub malowanie w zbyt niskich temperaturach bądź zła konsystencja farby. Częstą przyczynę mogą stanowić też zatkane filtry lub dysze malarskie.

Agregat malarski WABROTECH - przygotowywanie farby
Przyczyną zastygania farby może być jej nieprawidłowa konsystencja

Dlaczego agregat malarski pluje farbą?

"Plucie" farbą przez agregat malarski powodowane jest często nieregularnym ciśnieniem wynikającym z zatkania, uszkodzenia lub zużycia filtru, dyszy lub pompy. Z tym charakterystycznym problemem spotkamy się także w przypadku użycia farby o nieodpowiedniej konsystencji lub zbyt rzadkim czyszczeniem urządzenia.

 

Problem plucia farbą przez agregat może być spowodowany wadą regulatora ciśnienia prowadzącą do jego skoku. Za potencjalną przyczynę należy przyjąć też nieszczelności systemu przekazywania farby, które skutkują mieszaniem się farby z powietrzem.

Agregat malarski nierównomierne roznosi farbę

Za nierównomierne rozprowadzanie farby przez agregat odpowiada zazwyczaj zatkana dysza lub filtry. W takim przypadku wystarczy ich dokładne wyczyszczenie lub wymiana. Zdarza się, że przyczyną są problemy z utrzymaniem ciśnienia – to z kolei może być spowodowane uszkodzeniem regulatora lub pompy.

Malowanie ściany pistoletem malarskim i agregatem WABROTECH
Zatkana dysza w pistolecie malarskim może powodować nierównomierne rozprowadzanie farby

Dlaczego wychodzą pasy po malowaniu agregatem?

Pionowe pasy po pomalowaniu ścian agregatem to jedna z częstszych bolączek zarówno wykonawców, jak i inwestorów. Przyczyn takiego efektu możemy dopatrywać się nawet w warunkach atmosferycznych – niski poziom wilgotności w powietrzu może wpływać na zbyt szybkie wysychanie farby na ścianach, powodując powstawanie charakterystycznych pasów. Ratunkiem może okazać się sztuczne podwyższenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub delikatne rozcieńczenie farby, jeśli producent dopuszcza taką możliwość. Sprawdź, jak dobrać dyszę malarską do farby.

 

Inną przyczyną wychodzenia pasów jest nieprawidłowa technika malowania. Pamiętajmy, że każde zbyt duże zwiększenie lub zmniejszenie dystansu pistoletu od malowanej powierzchni skutkuje nierównomierną grubością warstwy.  Powodem może być także błędny dobór dyszy oraz ciśnienia.

 

Ten nieestetyczny efekt pojawia się czasami w przypadku nieprawidłowego oczyszczenia powierzchni przed malowaniem. Źle wygładzona, brudna powierzchnia będzie tworzyć zbitki mogące przejawiać się w postaci pasków. To dlatego fachowe firmy, prowadzące prace malarskie lub wykończeniowe, posiadają w swoim wyposażeniu szlifierki do gipsu.

Dlaczego przy malowaniu agregatem powstają zacieki?

Zacieki przy malowaniu agregatami to rzadkie zjawisko, które wynika przede wszystkim ze zbyt mocno rozcieńczonej farby bądź nakładania jej przesadnie dużej ilości. Konsystencja materiału musi być odpowiednio dobrana, z kolei jej aplikacja w pełni kontrolowana. Pistolet powinien być utrzymywany w równej odległości od ściany lub sufitu.

 

Zdarza się, że za zacieki odpowiada ustawienie zbyt wysokiego ciśnienia. W takim przypadku należy wybrać wartość zalecaną przez producenta farby lub agregatu.

Dysza do pistoletu malarskiego przecieka

Z przeciekaniem dyszy spotkamy się najczęściej w przypadku uszkodzenia jej lub uszczelki. Pamiętaj, by zwrócić uwagę, czy dysza jest prawidłowo zamontowana – w przeciwnym wypadku cały układ może być nieszczelny, powodując wyciek materiału. Warto sprawdzić również, czy ustawione przez nas ciśnienie agregatu nie jest zbyt wysokie.

Mocowanie dyszy w pistolecie malarskim WABROTECH
Nieprawidłowe zamocowanie dyszy może doprowadzić do jej przeciekania lub uszkodzenia
Brudna dysza pistoletu malarskiego – jak wyczyścić?

Do zachowania swojej pełnej funkcjonalności pistolety malarskie wymagają regularnego czyszczenia dyszy. By to zrobić, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że agregat jest odłączony od zasilania. Następnie ostrożnie odkręcamy dyszę – w większości modeli nie potrzebujemy do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.

 

Po odkręceniu dyszę należy namoczyć w rozpuszczalniku, odpowiednio dla farb olejnych – na bazie oleju, a dla farb wodnych – w wodzie z dodatkiem mydła. Dysza powinna być zamoczona przez kilka minut, a następnie dokładnie oczyszczona z brudu i pozostałości farby, np. za pomocą szczoteczki. Przeprowadzając ten zabieg regularnie, możemy być pewni wysokiej jakości malowania i długowieczności zarówno dyszy, jak i całego pistoletu.

 

Przeczytaj więcej:

Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

1 rok gwarancji

z możliwością rozszerzenia

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot