+48 731 707 242

pon. - pt.: 08:00 - 15:30

Najważniejsze parametry techniczne agregatów malarskich

O ile malowanie klasycznym wałkiem i pędzlem to najtańsza metoda ze wszystkich, tak trudno wyobrazić sobie efektywną pracę w ten sposób, gdy czeka nas pokrycie naprawdę dużych powierzchni. Ten artykuł rozwieje wszystkie twoje wątpliwości, pokazując ci, na które z parametrów agregatów malarskich powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem lub wypożyczeniem danego modelu.

Agregat malarski – dla kogo?

Kwestia skrócenia czasu trwania remontu spędza sen z powiek każdemu inwestorowi pragnącemu jak najszybciej zakończyć budowę obiektu, przedsiębiorcom budowlanym i ekipom wykończeniowym. Cel pozostaje oczywisty – jak najszybsze zakończenie robót, wywiązanie się z terminów i maksymalne ograniczenie kosztów. I to właśnie te grupy skorzystają z dobrodziejstw malowania maszynowego najmocniej.

 

Agregaty malarskie – poza skróceniem czasu krycia – pozwalają znacznie podnieść jakość malowania. Mamy tu na myśli przede wszystkim równomierność nakładanej farby, której brak prędzej czy później zemściłby się na nas pod względem estetycznym. Kolejną istotną zaletę tej metody stanowi duża oszczędność materiału, ważna dla każdego inwestora pragnącego obniżyć ostateczne koszty związane z budową lub remontem.


I to właśnie dla przedsiębiorstw oraz indywidualnych fachowców zakup profesjonalnego agregatu malarskiego będzie najbardziej opłacalną opcją. Modele o mniejszej mocy z powodzeniem stosowane są również przez majsterkowiczów oraz osoby prowadzące działalności, w których malowanie stanowi mniejszą część przeprowadzanych na co dzień prac. 

Rodzaje agregatów malarskich

W podstawowym podziale agregatów malarskich ze względu na sposób działania możemy wyróżnić następujące grupy:

  • agregaty malarskie pneumatyczne – znane także pod nazwą agregatów powietrznych. Urządzenia te posiadają zbiornik ciśnieniowy, do którego wlewany jest materiał. Nakładanie farby odbywa się poprzez jej sprzężenie z powietrzem. Wadą tego rozwiązania jest możliwość korzystania wyłącznie z rzadkich rodzajów powłok,
  • agregaty malarskie niskociśnieniowe – lub inaczej agregaty HVLP. Służą do nanoszenia powłok o niskiej lepkości pod ciśnieniem do 0,9 bar. Stosowane w szczególności do prac wykończeniowych i malowania drobnych elementów,
  • agregaty malarskie hydrodynamiczne – wykorzystują technikę sprężania farby w zbiorniku pompy bez użycia powietrza, by wytłoczyć ją z dużą siłą. Powszechnie uważa się je za najbardziej wydajne.

Spośród wymienionych to właśnie agregaty hydrodynamiczne są najczęściej wybierane przez profesjonalistów. Pośród nich możemy wyróżnić dwa kolejne rodzaje. Pierwszym z nich będą agregaty membranowe, w których farba transportowana jest do pistoletu malarskiego za pomocą specjalnej ruchomej membrany. Charakteryzują się prostą konstrukcją oraz bardzo niską awaryjnością i ceną. Pod względem jakości prac i wydajności znacznie ustępują jednak drugiemu z rozwiązań, czyli agregatom tłokowym, w których farba przenoszona jest przez tłok sterowany elektronicznie.

 

Przeczytaj więcej - Jaki agregat malarski - tłokowy czy membranowy?

Agregat malarski WABROTECH WT20
Agregat malarski WABROTECH WT20

 

Zasilanie agregatów malarskich

Agregaty malarskie zasilane są za pomocą jednego z dwóch sposobów – silnika spalinowego lub elektrycznego. Agregaty spalinowe cenione są przede wszystkim za brak konieczności prowadzenia przewodu, umożliwiając pracę w trudno dostępnych miejscach, w których nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Ich znaczną wadę stanowi jednak emisja spalin, wręcz uniemożliwiająca malowanie wewnątrz budynków. Waga i wymiary tego typu urządzeń także są znacznie większe niż ich elektrycznych odpowiedników.

 

Agregaty malarskie elektryczne wyróżniają się z kolei znacznie wyższą wydajnością, wynikającą z dużo wyższej sprawności oraz brakiem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Niestety będą także zauważalnie droższe od swoich konkurentów, jednak większość fachowców pozostaje zgodna, że oferują one o wiele więcej, niż modele z silnikami spalinowymi.

Moc i wydajność agregatów malarskich

Moc agregatu malarskiego opisuje ilość pobieranej przez niego energii z sieci elektrycznej lub paliwa. Determinuje on siłę, z którą wyrzucana jest powłoka malarska. Duża moc silnika pozwala na wytworzenie wyższego ciśnienia i wzrostu wydajności pompy, podawanej w litrach na minutę (l/min). Powszechnie stosowana zasada doboru agregatów mówi, że moc urządzenia powinna być tym wyższa, im gęstszych powłok malarskich zamierzamy stosować. Dla przykładu do lekkich farb i lakierów o rzadkiej konsystencji w zupełności wystarczająca będzie wydajność na poziomie 0.7-1.25 l/min. Dla farb akrylowych i lateksowych będzie to 1,1-2 l/min. Najmocniejszych agregatów będzie wymagało z kolei nakładanie farb przeciwpożarowych czy antykorozyjnych. Do takich zastosowań zaleca się modele o wydajności 5 l/min.

 

W kartach produktowych dobrych producentów, poza wydajnością i mocą, możesz znaleźć także informację o metrażu, który jest w stanie pokryć dany model agregatu malarskiego w przyjętym okresie czasowym. Najczęściej podawany jest w jednostce m2/rok.

Ciśnienie pracy agregatu

Ciśnienie pracy to kolejny parametr na naszej liście, którego nie wolno pomijać. Będzie ono bowiem determinowało możliwość stosowania określonych rodzajów farb. O ile w przypadku lekkich powłok wystarczy nam około 100-180 barów, tak do emulsji, farb lateksowych i akrylowych minimalna wartość, w której powinniśmy się obracać, będzie wynosiła już 160-220 bar. Materiały o największej gęstości będą wymagały od naszego agregatu generowania ciśnienia ponad 220 bar. W nowoczesnych modelach parametr ten jest regulowany elektronicznie, zachowując maksymalną precyzję.

Miernik ciśnienia agregatu malarskiego WABROTECH WT28
Miernik ciśnienia agregatu malarskiego WABROTECH WT28

 

Rozmiar dyszy

Przy każdym agregacie malarskim podawane są dwa parametry: minimalny oraz maksymalny rozmiar dyszy malarskiej. Zazwyczaj wynikają one z poprzednich parametrów, ograniczając możliwość pracy do określonego rodzaju farb lub lakieru. Rozmiarówka, którą możemy się kierować, wygląda następująco:

  • 0,008-0,013” – farby poliwinylowe, grunty wodne
  • 0,015” – farby olejne, farby gruntujące
  • 0,017” – farby akrylowe, lateksowe
  • 0,021” – gęste farby lateksowe
  • 0,025” – farby silikonowe.

Kupując dyszę malarską, możemy spotkać się z oznaczeniem w postaci trzycyfrowej liczby, która oznacza kąt i średnicę natrysku. Dla przykładu dysza 531 będzie oznaczała model o kącie natrysku 50o i średnicy 0,031”. Na tej podstawie możesz też określić szerokość pasa natrysku – wystarczy, że pomnożysz podany kąt przez 5. Pamiętaj, że wybierając model o rozmiarze większym niż zalecany przez producenta, narazisz pompę na uszkodzenie.

 

Przeczytaj więcej - Jak dobrać dyszę malarską do farby?

Dysze malarskie wysokociśnieniowe WABROTECH
Dysze malarskie wysokociśnieniowe WABROTECH

 

Długość węża w agregacie malarskim

Jednym z ostatnich ważnych parametrów agregatów jest długość węża, która będzie wpływała na zasięg urządzenia, a także możliwość pracy na wysokości. W kartach produktowych podaje się także maksymalną długość węża, której nie należy przekraczać – w przeciwnym wypadku ryzykujemy spadkiem wydajności agregatu, wynikającym ze zbyt niskiego ciśnienia.  W większości przypadków producenci dołączają do swoich agregatów węże o długości 10-20 metrów.

Wymiary i waga agregatów malarskich

O ile dostępne dziś agregaty projektuje się tak, by były jak najbardziej ergonomiczne, tak jak wspomnieliśmy, najbardziej "topornymi" gabarytami będą cechowały się modele spalinowe. Waga i wymiary agregatów elektrycznych – a w szczególności hydrodynamicznych – pozostają w znacznej większości akceptowalne, nie powodując problemów podczas transportu czy użytkowania urządzenia.

Problem z wyborem agregatu malarskiego? Zapytaj nas!

Dobrze wiemy, że wybór narzędzia, które będzie cieszyć swą trwałością, jakością i ceną nie należy do najłatwiejszych. Dlatego w razie jakichkolwiek problemów z doborem agregatu malarskiego, skontaktuj się z nami! Dzięki bogatemu doświadczeniu, specjaliści skupieni pod marką WABROTECH są w stanie zaproponować ci najlepsze możliwe rozwiązanie w założonym przez ciebie budżecie. Tak, by jakość twojej pracy była bezkonkurencyjna.

 

Przeczytaj także:

Opinie o WABROTECH

Zadowolenie klientów jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby cały proces zakupu przebiegał bezproblemowo, a nasze produkty sprostały oczekiwaniom fachowców. Sprawdź, co o naszych produktach mówią klienci i przekonaj się, dlaczego warto postawić na elektronarzędzia WABROTECH!

Logo Google

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(119 opinii)

sprawdź opinię w Google
Logo Ceneo

4.9 / 5

Gwiazdka - ikona

(97 opinii)

sprawdź opinię w Ceneo
Logo Allegro

99,7%

Kciuk w górę - ikona

(295 opinii)

sprawdź opinię w Allegro
Logo Facebook

100% poleca

 (2 opinie)

sprawdź opinię na Facebook
Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa od 1000 zł

nie dotyczy palet

Szybkie zakupy - ikona

2 lata gwarancji

szczegóły na karcie produktu

Certyfikat - ikona

Serwis D2D

naszych towarów

Prawo zwrotu - ikona

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie płatności - ikona

30 dni

na zwrot